Najtańsza antykoncepcja - tabletki, prezerwatywa, plastry i inne - porównanie cen

Opublikowano 16.05.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

Najtańsza antykoncepcja  tabletki prezerwatywa plastry i inne  porównanie cen

Antykoncepcją nazywamy metody zapobiegania zapłodnieniu. Stosowana jest ona przez mężczyzn i kobiety w różnych przedziałach wiekowych. Na antykoncepcję hormonalną wydaje się rocznie ponad pół miliona złotych, z czego większość zakupują kobiety do 35. roku życia. Jakie znamy metody antykoncepcji? Która z nich jest najtańsza?

Ceny antykoncepcji 2024

Oprócz skuteczności antykoncepcji bardzo dużą rolę odgrywa także jej cena, która jest różna w stosunku do metody, jaką wybierzemy.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe - cena 2024

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, zakup tabletek antykoncepcyjnych odbywa się raz w miesiącu. Jedne z najbardziej znanych preparatów dwuskładnikowych to między innymi:

 • Qlaira, która kosztuje około 54 zł za opakowanie, które zawiera 28 tabletek,

 • Ovulastan, który kosztuje około 30 zł za 21 tabletek,

 • Yasmin, który kosztuje około 40 zł za 21 tabletek,

 • Novynette, który kosztuje około 13 zł za 21 tabletek.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe - cena 2024

Cena antykoncepcji hormonalnej jednoskładnikowej różni się w zależności od preparatu:

 • Limetic - 25 zł za 28 tabletek,

 • Cerazette - 28 zł za 28 tabletek,

 • Symonette - 25 zł za 28 tabletek,

 • Azalia - 37 zł za 28 tabletek.

Plastry antykoncepcyjne - cena 2024

Jedne z najpopularniejszych plastrów antykoncepcyjnych - plastry Evra kosztują 54 zł za 3 plastry, które zapewniają antykoncepcję na 28 dni.

Implant antykoncepcyjny - cena 2024

Implanon NXT to implant antykoncepcyjny dostępny na polskim rynku. Kosztuje on około 549,99 zł. Zakłada się go podczas wizyty u lekarza ginekologa i zapewnia on antykoncepcję na 3 lata.

Zastrzyk antykoncepcyjny - cena 2024

Iniekcje antykoncepcyjne stosuje się raz na 3 miesiące. Zastrzyk Depo-provera kosztuje 45 zł za 1 fiolkę o objętości 1 ml.

Krążki antykoncepcyjne - cena 2024

Wśród krążków antykoncepcyjnych możemy wyróżnić:

 • NuvaRing, którego cena różni się od wielkości opakowania - za 1 krążek z aplikatorem zapłacimy około 69 zł, a za 3 krążki również z aplikatorem około 179 zł,

 • Adaring - 1 system dopochwowy za około 48 zł, 3 systemy za około 118 zł,

 • Ginoring - 1 krążek kosztuje około 49 zł, opakowanie 3 krążków antykoncepcyjnych - około 129 zł.

Wkładki miedziane wewnątrzmaciczne kosztują od 33 zł za wkładkę TCu 380A SMB, do około 66 zł za wkładki NOVAPLUS T380 Cu i Ancora 375. Za to wkładka Mirena, która jest systemem domacicznym uwalniającym lewonorgestrel kosztuje około 550 zł i działa nawet przez 5 lat.

Prezerwatywy - cena 2024

Najbardziej popularną antykoncepcją mechaniczną wśród mężczyzn są prezerwatywy, które kosztują około 60 zł za 36 sztuk.

Jakie znamy metody antykoncepcji?

Do metod antykoncepcji zalicza się:

 • antykoncepcję naturalną, która polega na obserwacji organizmu kobiety i zmian, jakie zachodzą podczas cyklu miesięcznego - metoda kalendarzykowa, metoda śluzowa, metoda termiczna;

 • antykoncepcję mechaniczną;

 • antykoncepcję hormonalną;

 • antykoncepcję chirurgiczną;

 • antykoncepcja wewnątrzmaciczną.

Do antykoncepcji hormonalnej zaliczamy tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe oraz tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, a także plastry antykoncepcyjne, iniekcje i krążki dopochwowe.

Pamiętajmy, że antykoncepcja awaryjna, czyli tak zwana tabletka "dzień po" również zalicza się do metod antykoncepcji hormonalnej, jednak jest to środek do stosowania doraźnego i nie powinna być przyjmowana regularnie.

Do środków mechanicznych, czyli barierowych, zaliczamy prezerwatywy męskie, prezerwatywy damskie, kapturek naszyjkowy, kapturek dopochwowy, gąbka dopochwowa oraz środki plemnikobójcze (spermicydy).

Antykoncepcja wewnątrzmaciczna to wkładki wewnątrzmaciczne zawierające miedź lub systemy wewnątrzmaciczne.

Chirurgiczne metody antykoncepcji są metodami nieodwracalnymi lub przywracanie płodności po wykonanym zabiegu jest obarczone małą skutecznością. Do tej antykoncepcji zaliczamy podwiązanie jajowodów u kobiety lub wazektomię, czyli przecięcie nasieniowodów oraz podwiązanie nasieniowodów u mężczyzn.

Jaka metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza?

Miarą skuteczności antykoncepcji jest wskaźnik Pearla, który określa ile kobiet w ciągu roku zajdzie w ciążę, stosując daną metodę antykoncepcji. Im mniejszy wskaźnik Pearla, tym dana metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza.

Do najskuteczniejszych metod antykoncepcji należy antykoncepcja hormonalna. Przy stosowaniu tabletek jednoskładnikowych wskaźnik ten wynosi 0,14 przy idealnym stosowaniu (czyli stosowanie tabletek codziennie o tej samej porze, nieopuszczanie żadnych dawek) oraz 0,41 przy typowym stosowaniu antykoncepcji.

Tabletki dwuskładnikowe mają skuteczność od 0-1,26 i 0-2,18 w zależności od stosowania. Plastry posiadają wskaźnik Pearla od 0,59 do 1,24, a implant antykoncepcyjny 0-0,3.

Antykoncepcja wewnątrzmaciczna ma skuteczności od 0,16 do 1,26 dla wkładki z miedzią i od 0,09 do 0,33 dla wkładek z lewonorgestrelem w zależności od dawki substancji czynnej. Pamiętajmy jednak, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej i systemów wewnątrzmacicznych nie chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Antykoncepcja mechaniczna, jaką jest prezerwatywa, ma wskaźnik wahający się między 3 a 7, metoda ta jednak chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed wirusem HIV. Na jej wskaźnik ma wpływ data ważności oraz sposób przechowywania prezerwatyw.

Antykoncepcja - skuteczność, cena, bezpieczeństwo

Aktualnie wybór antykoncepcji jest bardzo szeroki. Na rynku mamy do wyboru tabletki, implanty, wkładki, a także klasyczne prezerwatywy. Czym więc kierować się przy jej wyborze?

Cenowo antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek antykoncepcyjnych możemy dostać już za 13 zł miesięcznie, jednak osoba decydująca się na nie, mimo ich dużej skuteczności, musi pamiętać o ich codziennym przyjmowaniu, a także o skutkach ubocznych, z jakimi może się mierzyć je przyjmując - np. wzrost wagi, trądzik czy ból piersi. Jednakże ta antykoncepcja pozwala na większą spontaniczność w życiu intymnym.

Antykoncepcja ta również nie chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc będzie ona się najlepiej sprawdzała u osób w stałych związkach. Pamiętajmy też, że tabletki dostaniemy wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja mechaniczna, jaką są prezerwatywy, kosztuje około 2 zł za jedną prezerwatywę, którą używamy jednorazowo. Tutaj nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek, jednakże trzeba zawsze mieć ją przy sobie. Ta metoda antykoncepcji sprawdzi się dla osób, które nie mają stałych partnerów seksualnych, ponieważ chroni ona przed chorobami wenerycznymi.

Ważne jest też odpowiednie przechowywanie prezerwatyw, aby nie doznały uszkodzeń mechanicznych, ani nie były przeterminowane.

Implanty antykoncepcyjne czy wkładki wewnątrzmaciczne są metodami o dużej skuteczności, jednak z powodu braku ochrony przed chorobami polecane są w stałych związkach. Implant kosztuje około 15 zł miesięcznie, jednak zakłada się go raz na parę miesięcy lub lat w gabinecie ginekologicznym.

Wkładki są również metodami długoteminowymi, za miedzianą wkładkę można zapłacić już około 40 zł, ale za wkładki wydzielające lewonorgestrel - 550 zł, czyli około 9 zł na miesiąc. Zakładanie wkładek wiąże się również z wizytą u lekarza ginekologa i trzeba pamiętać, że nie każdy może je stosować (np. kobiety z obfitymi krwawieniami miesięcznymi lub endometriozą).

Jaką antykoncepcję wybrać?

Prawdą jest, że nie istnieje idealna metoda antykoncepcji, jednak dzięki temu, że posiadamy wiele jej rodzajów, każdy może wybrać coś dla siebie. Jeśli nie wiesz, jaką formę antykoncepcji wybrać, najlepiej skonsultuj to z lekarzem ginekologiem, który doradzi ws. metody oraz opowie o niektórych skutkach ubocznych jakie mogą wystąpić.

Bibliografia

 • Journals via Medica, [online], [kwiecień 2024] https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/45917/32708
 • Prawo, [online], [kwiecień 2024] https://www.prawo.pl/zdrowie/koszty-bezplatnej-antykoncpecji,525718.html
 • Forum Ginekologii, [online], [kwiecień 2024] https://www.forumginekologii.pl/artykul/antykoncepcja-mlodocianych
 • Inni czytali również

  Tabletka
  Tabletka "dzień po" - antykoncepcja awaryjna Poradnik 2024: czy bezpieczna, działanie, cena, rodzaje

  Tabletkę "dzień po" stosuje się jako antykoncepcję awaryjną. Mechanizm działania tabletek "dzień po" opiera się w głównej mierze na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, co znacznie zmniejsza ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Dostępne są 2 substancje zapobiegające niechcianej ciąży - lewonorgestrel, który trzeba przyjąć w ciągu 72 godzin od współżycia i octan uliprystalu, dla którego ten przedział czasowy jest dłuższy i wynosi 120 godzin. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest tym większa, im szybciej zostanie przyjęta.

  Artykuł
  12.07.2024
  Krążek antykoncepcyjny  cena działanie skutki uboczne
  Krążek antykoncepcyjny - cena, działanie, skutki uboczne

  Krążek antykoncepcyjny (inaczej pierścień antykoncepcyjny, krążek dopochwowy) to metoda antykoncepcji hormonalnej, która polega na umiejscowieniu w pochwie systemu terapeutycznego. Zalety krążka dopochwowego obejmują mniejszą dawkę hormonów (oraz miejscowe uwalnianie) niż w przypadku doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma również konieczności codziennego przyjmowania leku. Pierścień antykoncepcyjny dostępny jest tylko na receptę.

  Artykuł
  31.05.2024
  Plastry antykoncepcyjne  cena działanie skutki uboczne Dla kogo wskazane?
  Plastry antykoncepcyjne - cena, działanie, skutki uboczne. Dla kogo wskazane?

  Plastry antykoncepcyjne są jedną z najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży i stanowią alternatywę dla popularnych tabletek antykoncepcyjnych. Nie trzeba pamiętać o nich codziennie, gdyż 1 plaster uwalnia substancje czynne przez tydzień. Najczęściej nakleja się je na pośladki, ramiona bądź górną część tułowia. 

  Artykuł
  04.07.2024
  Najbezpieczniejsza antykoncepcja hormonalna  jaką antykoncepcję wybrać?
  Najbezpieczniejsza antykoncepcja hormonalna - jaką antykoncepcję wybrać?

  Wiele osób obawia się skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej - w szczególności jej powikłań zakrzepowo-zatorowych, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentek.Do najbezpieczniejszych metod antykoncepcji hormonalnej zalicza się tabletki jednoskładnikowe (oparte wyłącznie na progestagenach) oraz pigułki zawierające hormony w niskiej dawce. Skonsultuj się z ginekologiem, aby dobrać odpowiednią metodę zapobiegania ciąży, dostosowaną do Twoich preferencji i stanu zdrowia.

  Artykuł
  12.07.2024
  eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit!