Blog Medunit

Ludzie w kolejce do lekarza i gabinet
Czy przychodnia może odmówić przyjęcia pacjenta?

W polskim systemie ochrony zdrowia istnieją ściśle określone przepisy, które regulują sytuacje, gdy placówka podstawowej opieki zdrowotnej może odmówić przyjęcia pacjenta, oraz przypadki, kiedy pacjent ma prawo do odbycia wizyty (np. zagrożenia życia). Lekarz rodzinny jest osobą, która decyduje o tym, czy ze względów medycznych konieczne jest udzielenie pacjentowi świadczenia zdrowotnego w dniu zgłoszenia do przychodni.

Artykuł
04.11.2024
infekcje-badanie-medunit
Polacy nic sobie nie robią z choroby. Aż 7 na 10 rodaków łapie jesienne „choróbska” od innych

Polacy ignorują infekcje. Aż 46,9% Polaków przyznaje, że mimo choroby i gorączki idzie do pracy, najczęściej z obawy przed niezadowoleniem szefa lub brakiem zastępstwa. Zamiast leczyć się, narażamy siebie i innych, co przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji.

Artykuł
05.11.2024
grypa-zoladkowa-medunit
Grypa żołądkowa - objawy. Jak długo chory zaraża?

Grypą żołądkową potocznie nazywamy wirusowe zakażenie układu pokarmowego (zapalenie żołądka i jelit). Najczęściej objawia się wodnistą biegunką, nudnościami, wymiotami oraz bólami brzucha. Do rozwoju grypy żołądkowej zwykle przyczyniają się norowirusy oraz rotawirusy, a nie wirus grypy jak mogłaby sugerować nazwa. Zazwyczaj jest to schorzenie niepowodujące znacznego uszczerbku na zdrowiu i ustępujące samoistnie. Należy jednak pamiętać, że u małych dzieci czy osób starszych może mieć znacznie cięższy przebieg. Inne popularne w społeczeństwie nazwy na to schorzenie to nieżyt żołądkowo-jelitowy lub też grypa jelitowa.

Artykuł
04.11.2024
internista-medunit
Internista - kim jest specjalista chorób wewnętrznych?

Internista to lekarz specjalista chorób wewnętrznych, zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem dorosłych. Dziedzina potocznie nazywanej interny jest zaliczana do jednej z najszerszych i najstarszych specjalizacji lekarskich, obejmującej wszystkie układy organizmu człowieka. Lekarze interniści najczęściej pracują na szpitalnym oddziale chorób wewnętrznych, izbie przyjęć, szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Artykuł
05.11.2024
badanie-recepta-online-medunit
Już połowa Polaków korzysta z recept online w ramach POZ

Aż 53% Polaków, biorących udział w badaniu opinii, przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie przychodni Medunit, deklaruje że korzysta z recept online w ramach opieki POZ. Z kolei 32% twierdzi, że jeszcze nie sięgało po takie rozwiązanie, ale nie wyklucza tego w przyszłości. Ponad 50% ankietowanych wskazuje, że pozyskanie recepty online podczas telekonsultacji lekarskiej (w ramach POZ) jest według nich łatwe lub bardzo łatwe. Telemedycyna wciąż usprawnia pracę przychodni oraz życie pacjentów. 

Artykuł
05.11.2024
badanie-medunit-wizyty-online
Blisko 40 proc. Polaków nie odczuwa różnicy między konsultacją stacjonarną a online u lekarza

W najnowszym badaniu opinii przeprowadzonym na zlecenie przychodni Medunit, agencja badawcza SW Research przepytała tysiąc Polaków o ich doświadczenia z przychodniami POZ, medycyną rodzinną i leczeniem online. Rodacy mieli między innymi wskazać, jaki rodzaj wizyty – stacjonarny czy online – jest ich zdaniem lepszy i bardziej skuteczny. Blisko 40% respondentów odpowiedziało, że nie widzi różnicy, a ich zdaniem wizyta online w porównaniu ze standardową konsultacją stacjonarną jest taka sama. Co piąty (28%) uznał wizytę online za gorszą, a co dziesiąty za lepszą lub zdecydowanie lepszą (łącznie 13%). Czy telemedycyna na stałe opanuje skostniałe placówki POZ? A może to już się wydarzyło?

Artykuł
04.11.2024
tabletki-antykoncepcyjne-medunit
Tabletki antykoncepcyjne - działanie, przeciwwskazania. Poradnik 2024

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najbardziej popularnych sposobów zapobiegania ciąży. Wyróżnia się 2 rodzaje tabletek antykoncepcyjnych (jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe), które różnią się od siebie substancją czynną oraz skutkami ubocznymi i tolerancją na opóźnienie zażycia dawki.Działanie tabletek antykoncepcyjnych zwykle polega na hamowaniu owulacji, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji, należy skonsultować się z lekarzem, który powinien przeprowadzić odpowiedni wywiad lekarski, wykluczając przeciwwskazania do stosowania np. przebyty udar mózgu, zawał serca, choroby wątroby czy rak piersi.

Artykuł
05.11.2024
Zwolnienie lekarskie (L4) online   jak je otrzymać?
Zwolnienie lekarskie (L4) online - jak je otrzymać?

Gdy jesteś chory i nie możesz pójść do pracy, potrzebujesz zwolnienia lekarskiego. Dzięki zaświadczeniu L4 od lekarza Twoja nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona. W Medunit możesz bezpłatnie uzyskać zwolnienie lekarskie w razie choroby, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach. 

Artykuł
05.11.2024
Skierowanie online   jak otrzymać? Ile jest ważne?
Skierowanie online - jak otrzymać? Ile jest ważne?

Aby umówić się na badanie, czy wizytę do lekarza specjalisty niezbędne jest skierowanie. Wielu pacjentów decyduje się na prywatną wizytę w celu uniknięcia zbędnych kolejek. Z aplikacją Medunit otrzymanie skierowania jest proste. Wystarczy umówić się na wizytę u lekarza stacjonarnie bądź na teleporadę, aby otrzymać e-skierowanie na potrzebne świadczenie bez dodatkowych kosztów.

Artykuł
05.11.2024
Recepta na antykoncepcję   kto może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Ile jest ważna recepta?
Recepta na antykoncepcję - kto może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Ile jest ważna recepta?

Antykoncepcja hormonalna (m.in. tabletki antykoncepcyjne czy plastry antykoncepcyjne) dostępna jest tylko i wyłącznie na receptę. Jeśli stosujemy już antykoncepcję, nie musimy udawać się do lekarza ginekologa, aby przedłużyć e-receptę. Może nam w tym pomóc m.in. lekarz rodzinny. Recepta online na antykoncepcję hormonalną jest ważna zazwyczaj przez 30 dni, jednak w niektórych sytuacjach lekarz może wystawić receptę na 365 dni. 

Artykuł
05.11.2024
Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Poradnik 2024
Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Poradnik 2024

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może być osłabiona przez wiele czynników: nieregularne stosowanie, złe dawkowanie, a nawet nadwaga pacjentki. Istotnym czynnikiem wpływającym na możliwość zajścia w nieplanowaną ciążę, mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej, są również ewentualne interakcje między przyjmowanymi lekami. Do preparatów mogących wpływać na skuteczność antykoncepcji należą m.in. niektóre antybiotyki, leki przeciwgruźlicze, przeciwpadaczkowe, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. 

Artykuł
04.11.2024
Tabletka
Tabletka "dzień po" - antykoncepcja awaryjna Poradnik 2024: czy bezpieczna, działanie, cena, rodzaje

Tabletkę "dzień po" stosuje się jako antykoncepcję awaryjną. Mechanizm działania tabletek "dzień po" opiera się w głównej mierze na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, co znacznie zmniejsza ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Dostępne są 2 substancje zapobiegające niechcianej ciąży - lewonorgestrel, który trzeba przyjąć w ciągu 72 godzin od współżycia i octan uliprystalu, dla którego ten przedział czasowy jest dłuższy i wynosi 120 godzin. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest tym większa, im szybciej zostanie przyjęta.

Artykuł
05.11.2024
eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
Pobierz aplikację Pobierz aplikację