Koniec programu “Profilaktyka 40 Plus”. Czym jest nowy program profilaktyczny „Moje zdrowie”?
Program “40 Plus” dobiega końca, a w jego miejsce wkracza nowa inicjatywa zdrowotna Ministerstwa Zdrowia. “Moje Zdrowie - bilans zdrowia osoby dorosłej” będzie dostępny dla szerszej grupy osób, również pacjentów powyżej 20. roku życia. Inicjatywa będzie dostępna w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, również w przychodniach Medunit Gdańsk i Warszawa.
Koniec programu "Profilaktyka 40+", start "Moje zdrowie" dla osób 20+. Podsumowanie
Program „Profilaktyka 40 Plus” kończy się z dniem 30 kwietnia 2025 roku – do tego czasu można jeszcze skorzystać z bezpłatnych badań po wcześniejszym wypełnieniu ankiety na IKP.
Nowy program „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” obejmie osoby już od 20. roku życia i wejdzie w życie 1 maja 2025 r., zastępując dotychczasowy program.
Zakres badań zostanie rozszerzony i dostosowany indywidualnie na podstawie wypełnionej ankiety – obejmie m.in. morfologię, lipidogram, TSH, eGFR, a także ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego.
Częstotliwość badań zależy od wieku – osoby w wieku 20–49 lat będą mogły skorzystać z badań raz na 5 lat, a po 49. roku życia – raz na 3 lata.
“Profilaktyka 40 Plus” – podsumowanie programu
Program “Profilaktyka 40 Plus” jest ogólnopolską inicjatywą, która ma na celu wczesne wykrywanie chorób po 40. roku życia. Udział w badaniach jest całkowicie bezpłatny, a skierowanie można otrzymać po wypełnieniu odpowiedniej ankiety. W ramach programu można wykonać następujące badania:
morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
stężenie glukozy we krwi;
próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP;
poziom kreatyniny we krwi;
badanie ogólne moczu;
poziom kwasu moczowego we krwi;
krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity;
pomiar ciśnienia tętniczego;
pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie;
obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Aby przystąpić do programu, konieczne jest wypełnienie ankiety na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub umówienie się bezpośrednio w przychodni POZ, a następnie wybranie placówki, w celu skontaktowania się z nią i umówienia terminu badania.
Do dnia 30 kwietnia 2025 roku można skorzystać jeszcze z przysługujących badań wchodzących w skład programu Profilaktyka 40 Plus. Po tej dacie nie będzie już możliwości wykonania badań w ramach programu.
Skierowanie “Profilaktyka 40 Plus” - jak otrzymać? Do kiedy wykorzystać?
Aby skorzystać z programu, konieczne jest wypełnienie ankiety poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aby na tej podstawie system automatycznie wystawiał e-skierowanie, które można zrealizować w placówce realizującej program. Ministerstwo Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań w ramach programu “Profilaktyka 40 Plus”, którego czas realizacji został wydłużony do końca kwietnia 2025 roku.
Ankieta “Profilaktyka 40 Plus” - co zawiera?
Ankieta zawiera pytania skupiające się na stylu życia, stopniu aktywności fizycznej, nawykach żywieniowych, ilości spożywanego alkoholu, używaniu wyrobów tytoniowych oraz ryzyku chorób onkologicznych.
“Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” – nowy program profilaktyczny
„Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” to nowy program finansowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, dostępny dla osób, które ukończyły 20 lat. Z profilaktycznych badań, będzie można skorzystać raz na 5 lat w przypadku pacjentów w wieku 20-49 lat, natomiast pacjenci powyżej 49 roku życia będą mogli je zrealizować raz na 3 lata. Program wejdzie w życie 1 maja 2025 roku i zastąpi dotychczasową akcję “Profilaktyka 40 Plus”.
Podstawą do wykonania badań będzie ankieta, którą pacjent powinien wypełnić samodzielnie poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub w placówce POZ z pomocą personelu. Na podstawie udzielonych odpowiedzi, pacjent otrzyma konkretny zestaw badań, który będzie szerszy niż dotychczas dostępny program 40 Plus.
Jakie badania będą dostępne w programie „Moje zdrowie”?
Zakres podstawowych badań diagnostycznych będzie obejmować:
morfologię krwi;
stężenie glukozy we krwi;
poziom kreatyniny we krwi wraz z oszacowaną wartością eGFR;
lipidogram uwzględniający cholesterol całkowity, LDL, HDL oraz triglicerydy;
hormon tyreotropowy (TSH).
W przypadku rozszerzonego zakresu badań diagnostycznych w zależności od wieku i wyniku ankiety, pakiet badań będzie obejmować warunkowo:
aminotransferazę alaninową (ALAT);
aminotransferazę asparaginianową (ASPAT);
gammaglutamylotranspeptydazę (GGTP);
PSA całkowity u mężczyzn;
anty-HCV;
lipoproteinę(a) – wykonywaną w ramach Bilansu raz w życiu między 20. a 40. rokiem życia.
Dodatkowo pacjentom przysługuje wizyta podsumowująca, która powinna się odbyć w terminie 14 dni od dnia przekazania wyników zleconych badań laboratoryjnych. W trakcie trwania wizyty dokonuje się następujących pomiarów oraz analiz:
pomiary ciśnienia tętniczego i tętna;
pomiary antropometryczne, uwzględniające wagę, wzrost, obwód talii i obwód bioder oraz wyliczenie stosunku masy ciała do wzrostu (BMI) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR);
ocenę funkcji poznawczych wykorzystującą skalę mini-COG u osób w wieku 60 lat i więcej;
analizę wyników badań laboratoryjnych;
analizę wyników ankiety;
ocenę globalnego ryzyka sercowo-naczyniowego (wg skali SCORE2 lub SCORE2-OP lub SCORE2-Diabetes).
Wszystkie wyniki badań będą raportowane do Internetowego Konta Pacjenta, dzięki czemu będą mieli do nich dostęp inni lekarze, także specjaliści.
Czy trzeba mieć skierowanie do programu “Moje zdrowie” (profilaktyka 20+)?
Podobnie jak w przypadku programu “40 Plus”, aby uzyskać skierowanie na badania, konieczne jest wypełnienie ankiety poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub bezpośrednio w placówce POZ.
Profilaktyka “Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” - dlaczego warto?
Profilaktyka zdrowotna to działanie, które w głównej mierze skupia się zapobieganiu rozwojowi chorób lub wykrywaniu ich w jak najwcześniejszym stadium. Wczesne wykrycie różnych schorzeń zwiększa szansę na właściwą kontrolę choroby oraz zapobiega wystąpieniu poważnych powikłań zdrowotnych. Dodatkowo przeprowadzanie profilaktyki buduje świadomość zdrowotną, a także poprawia jakość i długość życia.
Powszechnie stosuje się badania przesiewowe w kierunku takich schorzeń jak m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca i układu krążenia, chorób nowotworowych oraz zaburzeń metabolicznych.
Jak zapisać się na badania “Moje zdrowie - bilans zdrowia osoby dorosłej”?
Udział w programie profilaktycznym nie powinien być skomplikowany, zarówno dla osób preferujących korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta, jak i dla tych, którzy wolą bezpośredni kontakt z przychodnią. Aby przystąpić do programu, należy wypełnić ankietę, gdzie na podstawie odpowiedzi system wygeneruje odpowiedni zestaw badań.
Szczegółowe informacje można odnaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, na Internetowym Koncie Pacjenta lub w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej m.in. w Medunit Warszawa i Gdańsku.