Nimesil - E-recepta za darmo na NFZ z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 25.03.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

Nimesil  E recepta za darmo na NFZ z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania

Nimesil to granulat do sporządzania doustnej zawiesiny stosowany w leczeniu ostrego bólu oraz pierwotnego bolesnego miesiączkowania. Lek ten dostępny jest wyłącznie na receptę.

W przychodni POZ Medunit możesz otrzymać konsultację z darmową e-receptą na potrzebne leki. Konsultacja z lekarzem odbywa się zdalnie poprzez aplikację lub stacjonarnie (w przychodni przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 5 w Gdańsku)

Podstawowe informacje o leku Nimesil

Substancja czynna: nimesulid

Wskazania: ostry ból, pierwotne bolesne miesiączkowanie

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 100 mg dwa razy na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, zaburzenia czynności nerek, serca lub wątroby, gorączka lub objawy grypopodobne, występujące w przeszłości objawy uszkodzenia wątroby wywołane zażywaniem tego leku, jednoczesne narażenie na substancje uszkadzające wątrobę, uzależnienie od alkoholu, leków lub narkotyków, ciężkie zaburzenia krzepnięcia, choroba wrzodowa, występujące w przeszłości krwawienia z przewodu pokarmowego lub krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego

Główne działania niepożądane: biegunka, nudności, wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, świąd, wysypka, zwiększona potliwość, zawroty głowy, obrzęki.

Ile kosztuje Nimesil?

Preparat Nimesil kosztuje około 18,09 zł za opakowanie 100 mg 30 saszetek. Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Jak działa Nimesil?

Nimesulid należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego działanie polega na hamowaniu enzymu cyklooksygenazy, dzięki czemu nie powstają prostaglandyny odpowiedzialne za objawy stanu zapalnego. Nimesil działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie.

Skład leku Nimesil

Oprócz substancji czynnej - nimesulidu, preparat Nimesil zawiera również szereg substancji pomocniczych takich jak: sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach pomarańczowa, kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryn, makrogolu eter cetostearylowy.

Skutki uboczne leku

Jak każdy lek, preparat Nimesil może powodować działania niepożądane.

Do najczęstszych z nich należą:

 • biegunka, nudności, wymioty, zaparcia

 • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,

 • świąd, wysypka,

 • zwiększona potliwość,

 • zawroty głowy,

 • obrzęki,

 • zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie jamy ustnej,

 • krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie przewodu pokarmowego.

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku

Interakcje z innymi lekami

Lek Nimesil może wchodzić w interakcje z innymi preparatami leczniczymi.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli pacjent przyjmujący Nimesil stosuje jednocześnie:

 • leki przeciwzakrzepowe - Nimesil nasila ich działanie, co może zwiększać ryzyko krwawienia

 • kortykosteroidy, leki hamujące działanie płytek i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) - zwiększają ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej oraz krwawienia z przewodu pokarmowego

 • leki moczopędne, inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i antagoniści receptora angiotensyny II- Nimesil może zmniejszać ich działanie i ograniczać tym samym ich efekt przeciwnadciśnieniowy

 • lit - Nimesil zmniejsza wydalanie litu i może prowadzić do kumulacji leku w surowicy

 • metotreksat (lek używany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów)- nimesulid może zwiększać jego stężenie w osoczu

 • cyklosporyna - nimesulid może zwiększać jej działanie nefrotoksyczne

Przeciwwskazania

Preparat Nimesil nie powinien być stosowany przez pacjentów z następującymi obciążeniami:

 • występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne

 • zaburzenia czynności nerek, serca lub wątroby

 • gorączka lub objawy grypopodobne

 • występujące w przeszłości objawy uszkodzenia wątroby wywołane zażywaniem tego preparatu

 • jednoczesne narażenie na substancje uszkadzające wątrobę

 • uzależnienie od alkoholu, leków lub narkotyków

 • ciężkie zaburzenia krzepnięcia.

 • choroba wrzodowa

 • występujące w przeszłości krwawienie z przewodu pokarmowego lub krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego.

Dla kogo jest lek Nimesil?

Lek Nimesil przeznaczony jest do leczenia dorosłych pacjentów cierpiących z powodu ostrego bólu oraz pierwotnego bolesnego miesiączkowania.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu u dzieci poniżej 12. roku życia.

Dawkowanie leku Nimesil

Zalecane dawkowanie preparatu Nimesil to 100 mg dwa razy na dobę, maksymalnie przez 15 dni.

Lek należy przyjmować po posiłku i ograniczać jego podaż do najkrótszego okresu koniecznego do łagodzenia objawów.

Przedawkowanie

Nie należy stosować dawek wyższych niż zalecane przez lekarza. W przypadku przedawkowania preparatu Nimesil mogą pojawić się objawy w postaci: śpiączki, senności, nudności, wymiotów oraz bólu w nadbrzuszu. Rzadziej może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego, nadciśnienia tętniczego, ostrej niewydolności nerek, zatrzymania oddechu, a nawet śpiączki.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Nimesil a ciąża

Nimesil nie powinien być stosowane w trakcie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Stosowanie tego leku przez kobiety ciężarne może skutkować zwiększonym ryzykiem poronienia oraz prowadzić do poważnych wad płodu takich jak: zaburzenia budowy serca, wytrzewienie, zaburzenia czynności nerek oraz zwężenie lub zbyt wczesne zamknięcie przewodu tętniczego i nadciśnienie płucne.

Kobieta stosująca lek Nimesil narażona jest na wyższe ryzyko krwawienia podczas porodu oraz na przedłużającą się akcję porodową z powodu zahamowania czynności skurczowej macicy.

Leku nie należy także stosować w okresie karmienia piersią.

Nimesil a prowadzenie pojazdów

Ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych terapii lekiem Nimesil pod postacią zawrotów głowy oraz zaburzeń równowagi i senności, prowadzenie pojazdów może być w okresie stosowania tego leku niebezpieczne.

Należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów w przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości.

Nimesil a alkohol

Źródła nie podają występowania istotnych interakcji preparatu Nimesil z alkoholem, jednakże należy być świadomym, że nie zaleca się picia alkoholu w trakcie żadnej farmakoterapii.

Uwaga

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dostęp 07.02.2024], dostępna w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12121/characteristic
 • Inni czytali również

  Jak wybrać przychodnię POZ w Gdańsku?
  Jak wybrać przychodnię POZ w Gdańsku?

  Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) pełni kluczową rolę w zapewnieniu kompleksowej opieki zdrowotnej. Wybór odpowiedniej placówki w Gdańsku to decyzja, która może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i komfort życia. W poniższym tekście rozszerzymy analizę kryteriów wyboru przychodni, zwracając szczególną uwagę na istotne aspekty, które warto uwzględnić. 

  Artykuł
  29.04.2024
  Lekarz rodzinny a skierowanie  na jakie badania może wystawić?
  Lekarz rodzinny a skierowanie - na jakie badania może wystawić?

  Zadaniem lekarza POZ jest między innymi diagnozowanie i leczenie najczęstszych dolegliwości, a w razie potrzeby kierowanie pacjentów na badania diagnostyczne lub do lekarzy specjalistów. Decyzja o konieczności wykonania badań jest podejmowana w oparciu o wiedzę medyczną na podstawie wywiadu i wskazań, nie na żądanie pacjenta. 

  Artykuł
  12.07.2024
  Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?
  Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?

  Medunit jest przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która oferuje świadczenia refundowane w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). Pacjent ma możliwość umówienia wizyty zarówno stacjonarnie w placówce Medunit przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Gdańsku, jak i konsultacji online poprzez aplikację mobilną (konsultacje online). W Medunit pracuje wykwalifikowany personel z szeroką wiedzą medyczną. Wystarczy rejestracja w aplikacji Medunit i wypełnienie formularza medycznego, a pacjent uzyskuje nieograniczony dostęp do recept elektronicznych oraz konsultacji online. Co ważne, konsultacja z lekarzem jest możliwa z dowolnego miejsca. 

  Artykuł
  29.04.2024
  Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?
  Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?

  Recepty online to wygodne rozwiązanie, które pozwala na wystawienie recepty bez konieczności wychodzenia z domu. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy zarejestrować się na platformie e-recepty i posiadać profil zaufany. Po wygenerowaniu recepty online,   w jej górnej części znajduje się oznaczenie odpłatności. Oznaczenie to składa się z litery i liczby. Litera oznacza kategorię odpłatności, a liczba - procentowy udział pacjenta w kosztach leku. 

  Artykuł
  19.02.2024
  eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit!