Jak zarażają się Polacy?
Blisko 70% Polaków przyznaje, że najczęściej łapie jesienne infekcje od innych – to jeden z wniosków badania opinii przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie przychodni lekarskiej Medunit. Aż 28,3% rodaków zaraża się najczęściej w pracy, 21,4% w zatłoczonej komunikacji miejskiej, a 20,2% od dzieci, które „przyniosły” coś z przedszkola albo szkoły. Pozostali deklarują, że powodem jesiennych infekcji jest najczęściej pogoda i przemarznięcie (lub przemoknięcie) np. w drodze do pracy.
Z infekcją do pracy, by zarazić innych
Co drugi Polak (dokładnie 46,9%) biorący udział w badaniu opinii Medunit przyznał, że zdarza mu się iść do pracy mimo infekcji oraz gorączki. Pytany o powody najczęściej deklarował, że nie ma go kto zastąpić (tak twierdziło 45% badanych). Duża część osób podkreślała, że szef będzie niezadowolony z ich nieobecności (29,6%) oraz że przeziębienie nie jest – ich zdaniem – powodem do tego, by nie przychodzić do pracy (36,8%).
Tymczasem na portalu pacjent.gov.pl, czyli Serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że najczęstszymi objawami COVID-19 są: ból gardła, ból głowy, zatkany nos, suchy kaszel, uczucie zmęczenia. Mogą występować też dreszcze, gorączka, ból mięśni i inne dolegliwości. Jak podkreślają eksperci „zarówno COVID-19, jak i grypa mogą przebiegać bez gorączki, z bardzo skąpymi objawami” A to oznacza, że osoba zarażona, która porusza się w przestrzeni miejskiej zaraża też innych myśląc, że przechodzi lekkie przeziębienie.
Kto zrobi zakupy osobom samotnym? Nikt
Czy powodem do robienia zakupów i przemieszczania się po mieście jest tylko lekkomyślność, bagatelizowanie objawów i strach przed szefem? Niekoniecznie. Jednym z nich może być też samotność, która powoduje, że nawet w chorobie nie ma nam kto pomóc i musimy wyjść z domu, chociażby do apteki czy do sklepu.
Z danych GUS wynika, że co trzecia osoba w Polsce jest samona. Szacuje się, że w tej chwili takich osób jest w Polsce ok. 7 mln.
Na portalu polskawliczbach.pl (który opiera się na wynikach Narodowego Spisu Powszechnego) czytamy, że największa liczba singli żyje w województwach: dolnośląskim, pomorskim, małopolskim, lubuskim i mazowieckim. Eksperci szacują, że osób samotnych (także w wieku senioralnym) przybywa z roku na rok, a osamotnienie w chorobie to tylko jeden z aspektów, z którym muszą sobie radzić.
Powodem są też długie kolejki do lekarza
Co czwarty Polak zapytany o to dlaczego chodzi do pracy chory, odpowiedział, że nie ma szybkiego terminu do lekarza, który dałby mu zwolnienie. Jak wynika z badania opinii Medunit aż połowa rodaków (dokładnie 53%) leczy się w przypadku infekcji sama. Co trzeci (31,7%) umawia się na wizytę stacjonarną do lekarza, a co dziesiąty (14,5%) korzysta z konsultacji telemedycznej (przez telefon lub online).
Polacy decydują się na teleporadę nie tylko ze względu na zwolnienie lekarskie. Przede wszystkim chcą się dostać do lekarza szybciej (tak deklaruje 38,1%) i nie chcą siedzieć w przychodni wśród innych chorych osób (41,4%). Już co piąty twierdzi, że taka formuła konsultacji medycznej jest dla niego najlepsza (23,1%).
Medunit to przychodnia POZ, która łączy tradycyjne konsultowanie pacjentów z telemedycyną. Pacjenci mają do wyboru, czy wolą wizytę w gabinecie przychodni czy na odległość za pośrednictwem np. teleporady. Jeśli konsultacja zdalna będzie niewystarczająca, lekarz może zaprosić pacjenta do gabinetu, gdzie przeprowadzi dokładne badanie i zaleci odpowiednie leczenie.
Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).
Bibliografia
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/przeziebienie-grypa-czy-covid-19-jak-rozpoznac
https://gloswielkopolski.pl/oto-miasta-w-ktorych-jest-najwiecej-niezameznych-kobiet-w-wielkopolsce-13082024/ar/c6-17387705
Badanie opinii przeprowadzone na zlecenie przychodni Medunit przez agencję badawczą SW Research. Termin badania: wrzesień 2024, metodologia: CAWI, N=1000 (reprezentatywna grupa respondentów).