Polacy nic sobie nie robią z choroby. Aż 7 na 10 rodaków łapie jesienne „choróbska” od innych

Opublikowano 16.10.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

infekcje-badanie-medunit

Polacy ignorują infekcje. Aż 46,9% Polaków przyznaje, że mimo choroby i gorączki idzie do pracy, najczęściej z obawy przed niezadowoleniem szefa lub brakiem zastępstwa. Zamiast leczyć się, narażamy siebie i innych, co przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji.

Jak zarażają się Polacy?

Blisko 70% Polaków przyznaje, że najczęściej łapie jesienne infekcje od innych – to jeden z wniosków badania opinii przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie przychodni lekarskiej Medunit. Aż 28,3% rodaków zaraża się najczęściej w pracy, 21,4% w zatłoczonej komunikacji miejskiej, a 20,2% od dzieci, które „przyniosły” coś z przedszkola albo szkoły. Pozostali deklarują, że powodem jesiennych infekcji jest najczęściej pogoda i przemarznięcie (lub przemoknięcie) np. w drodze do pracy.


Z infekcją do pracy, by zarazić innych

Co drugi Polak (dokładnie 46,9%) biorący udział w badaniu opinii Medunit przyznał, że zdarza mu się iść do pracy mimo infekcji oraz gorączki. Pytany o powody najczęściej deklarował, że nie ma go kto zastąpić (tak twierdziło 45% badanych). Duża część osób podkreślała, że szef będzie niezadowolony z ich nieobecności (29,6%) oraz że przeziębienie nie jest – ich zdaniem – powodem do tego, by nie przychodzić do pracy (36,8%).

meudunit-badanie-powody-praca

Tymczasem na portalu pacjent.gov.pl, czyli Serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że najczęstszymi objawami COVID-19 są: ból gardła, ból głowy, zatkany nos, suchy kaszel, uczucie zmęczenia. Mogą występować też dreszcze, gorączka, ból mięśni i inne dolegliwości. Jak podkreślają eksperci „zarówno COVID-19, jak i grypa mogą przebiegać bez gorączki, z bardzo skąpymi objawami” A to oznacza, że osoba zarażona, która porusza się w przestrzeni miejskiej zaraża też innych myśląc, że przechodzi lekkie przeziębienie.

Kto zrobi zakupy osobom samotnym? Nikt

Czy powodem do robienia zakupów i przemieszczania się po mieście jest tylko lekkomyślność, bagatelizowanie objawów i strach przed szefem? Niekoniecznie. Jednym z nich może być też samotność, która powoduje, że nawet w chorobie nie ma nam kto pomóc i musimy wyjść z domu, chociażby do apteki czy do sklepu.

Z danych GUS wynika, że co trzecia osoba w Polsce jest samona. Szacuje się, że w tej chwili takich osób jest w Polsce ok. 7 mln.

Na portalu polskawliczbach.pl (który opiera się na wynikach Narodowego Spisu Powszechnego) czytamy, że największa liczba singli żyje w województwach: dolnośląskim, pomorskim, małopolskim, lubuskim i mazowieckim. Eksperci szacują, że osób samotnych (także w wieku senioralnym) przybywa z roku na rok, a osamotnienie w chorobie to tylko jeden z aspektów, z którym muszą sobie radzić.

Powodem są też długie kolejki do lekarza

Co czwarty Polak zapytany o to dlaczego chodzi do pracy chory, odpowiedział, że nie ma szybkiego terminu do lekarza, który dałby mu zwolnienie. Jak wynika z badania opinii Medunit aż połowa rodaków (dokładnie 53%) leczy się w przypadku infekcji sama. Co trzeci (31,7%) umawia się na wizytę stacjonarną do lekarza, a co dziesiąty (14,5%) korzysta z konsultacji telemedycznej (przez telefon lub online). 

Polacy decydują się na teleporadę nie tylko ze względu na zwolnienie lekarskie. Przede wszystkim chcą się dostać do lekarza szybciej (tak deklaruje 38,1%) i nie chcą siedzieć w przychodni wśród innych chorych osób (41,4%). Już co piąty twierdzi, że taka formuła konsultacji medycznej jest dla niego najlepsza (23,1%). 

badanie-medunit-infekcje


Medunit to przychodnia POZ, która łączy tradycyjne konsultowanie pacjentów z telemedycyną. Pacjenci mają do wyboru, czy wolą wizytę w gabinecie przychodni czy na odległość za pośrednictwem np. teleporady. Jeśli konsultacja zdalna będzie niewystarczająca, lekarz może zaprosić pacjenta do gabinetu, gdzie przeprowadzi dokładne badanie i zaleci odpowiednie leczenie. 


Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).

Bibliografia

  • https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/przeziebienie-grypa-czy-covid-19-jak-rozpoznac
  • https://gloswielkopolski.pl/oto-miasta-w-ktorych-jest-najwiecej-niezameznych-kobiet-w-wielkopolsce-13082024/ar/c6-17387705
  • Badanie opinii przeprowadzone na zlecenie przychodni Medunit przez agencję badawczą SW Research. Termin badania: wrzesień 2024, metodologia: CAWI, N=1000 (reprezentatywna grupa respondentów).
  • Inni czytali również
    badanie-recepta-online-medunit
    Już połowa Polaków korzysta z recept online w ramach POZ

    Aż 53% Polaków, biorących udział w badaniu opinii, przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie przychodni Medunit, deklaruje że korzysta z recept online w ramach opieki POZ. Z kolei 32% twierdzi, że jeszcze nie sięgało po takie rozwiązanie, ale nie wyklucza tego w przyszłości. Ponad 50% ankietowanych wskazuje, że pozyskanie recepty online podczas telekonsultacji lekarskiej (w ramach POZ) jest według nich łatwe lub bardzo łatwe. Telemedycyna wciąż usprawnia pracę przychodni oraz życie pacjentów. 

    Artykuł
    23.09.2024
    badanie-medunit-wizyty-online
    Blisko 40 proc. Polaków nie odczuwa różnicy między konsultacją stacjonarną a online u lekarza

    W najnowszym badaniu opinii przeprowadzonym na zlecenie przychodni Medunit, agencja badawcza SW Research przepytała tysiąc Polaków o ich doświadczenia z przychodniami POZ, medycyną rodzinną i leczeniem online. Rodacy mieli między innymi wskazać, jaki rodzaj wizyty – stacjonarny czy online – jest ich zdaniem lepszy i bardziej skuteczny. Blisko 40% respondentów odpowiedziało, że nie widzi różnicy, a ich zdaniem wizyta online w porównaniu ze standardową konsultacją stacjonarną jest taka sama. Co piąty (28%) uznał wizytę online za gorszą, a co dziesiąty za lepszą lub zdecydowanie lepszą (łącznie 13%). Czy telemedycyna na stałe opanuje skostniałe placówki POZ? A może to już się wydarzyło?

    Artykuł
    13.09.2024
    Aplikacja Medunit: Rewolucja w opiece zdrowotnej dzięki innowacyjnej aplikacji
    Aplikacja Medunit: Rewolucja w opiece zdrowotnej dzięki innowacyjnej aplikacji

    Aplikacja Medunit nie tylko ułatwia dostęp do usług medycznych, ale także zapewnia wygodę, bezpieczeństwo danych i logowanie do e-recepty. Po zalogowaniu do konta e-pacjenta przychodni masz również możliwość umówienia konsultacji lekarskiej i uzyskania skierowania do specjalisty. Aplikacja jest bezpłatna.

    Artykuł
    18.10.2024
    Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?
    Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?

    Medunit jest przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która oferuje świadczenia refundowane w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). Pacjent ma możliwość umówienia wizyty zarówno stacjonarnie w placówce Medunit przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Gdańsku, jak i konsultacji online poprzez aplikację mobilną (konsultacje online). W Medunit pracuje wykwalifikowany personel z szeroką wiedzą medyczną. Wystarczy rejestracja w aplikacji Medunit i wypełnienie formularza medycznego, a pacjent uzyskuje nieograniczony dostęp do recept elektronicznych oraz konsultacji online. Co ważne, konsultacja z lekarzem jest możliwa z dowolnego miejsca. 

    Artykuł
    11.10.2024
    eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
    Pobierz aplikację Pobierz aplikację