Skierowanie online - jak otrzymać? Ile jest ważne?

Opublikowano 12.08.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

Skierowanie online   jak otrzymać? Ile jest ważne?

Aby umówić się na badanie, czy wizytę do lekarza specjalisty niezbędne jest skierowanie. Wielu pacjentów decyduje się na prywatną wizytę w celu uniknięcia zbędnych kolejek. Z aplikacją Medunit otrzymanie skierowania jest proste. Wystarczy umówić się na wizytę u lekarza stacjonarnie bądź na teleporadę, aby otrzymać e-skierowanie na potrzebne świadczenie bez dodatkowych kosztów.

Skierowania online, e-skierowanie - czym jest?

Skierowania w formie elektronicznej są wystawiane od 8 stycznia 2021 roku. Dokument ten jest niezbędny do umówienia badania diagnostycznego, dostępu do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego i uzdrowiskowego lub rehabilitacji leczniczej.

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy można otrzymać skierowanie w postaci elektronicznej na Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie na badania lekarskie online można otrzymać przez telekonsultację, co pozwala na szybkie zarejestrowanie się na niezbędne badania diagnostyczne.

Aplikacja Medunit pozwala na umówienie się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i uzyskanie skierowania na badania, do szpitala, sanatorium lub specjalisty w ramach publicznej opieki. W celu przeprowadzenia diagnostyki możesz otrzymać np. skierowanie na badania krwi online, co umożliwia szybkie wykonanie potrzebnych testów. W przychodni Medunit lekarze oczekują pacjentów stacjonarnie w gabinecie, jak i online.

Zobacz także: Recepta online bez konsultacji stacjonarnej - jak uzyskać?

Skierowanie do specjalisty online

W przypadku potrzeby konsultacji ze specjalistą np. ortopedą, możesz uzyskać skierowanie do specjalisty online, co znacznie ułatwia dostęp do specjalistycznej opieki medycznej.

Co ważne, w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia nie jest potrzebne skierowanie.

Zobacz także: Lekarz rodzinny a skierowanie - na jakie badania może wystawić?

Jak działa e-skierowanie online na NFZ?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawia skierowanie, które jest widoczne w systemie e-zdrowie. Pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod dostępu, który jest konieczny obok numeru PESEL do okazania podczas rejestracji, np. do lekarza specjalisty. Taki sposób wystawiania skierowania eliminuje ryzyko pomyłki w odczytywaniu czy zgubienia go.

Kod PIN niezbędny do zapisu może zostać wydany na wydruku, jednak nie ma takiej potrzeby. Kod zostanie wysłany SMS-em lub mailem.

Jedno e-skierowanie pozwala na rejestrację w jednym miejscu świadczącym dane usługi, dowolnie wybranym przez pacjenta. Karta informacyjna z przebiegiem leczenia ze szpitala, oddziału ratunkowego czy izby przyjęć nie stanowi skierowania do lekarza. Jeżeli istnieje konieczność dalszego leczenia, skierowanie wystawia lekarz prowadzący.

IKP - Internetowe Konto Pacjenta oraz mojeIKP

Podgląd do skierowań jest dostępny na stronie IKP oraz w aplikacji mojeIKP. Nie da się zgubić skierowania - będzie dostępne w systemie.

Na stronę można zalogować się poprzez profil zaufany. Możliwe jest to również przez aplikację mObywatel, e-dowód czy konto bankowe.

Aplikacja mojeIKP dostępna jest w sklepie Google Play oraz Apple Store. Po instalacji aplikacji konieczne jest zalogowanie poprzez profil zaufany czy konto internetowe w banku. Następnie ustawiamy kod PIN, aby zapewnić bezpieczeństwo używania aplikacji i możemy cieszyć się dostępem do niej.

Zarówno IKP, jak i mojeIKP pozwalają na lepszą kontrolę nad przebiegiem leczenia i posiadanie wszystkich skierowań w jednym miejscu.

Jeżeli pacjent nie aktywował swojego Internetowego Konta Pacjenta, nie został podany adres e-mail i numer telefonu, wtedy otrzyma od lekarza kartkę z informacjami dotyczącymi skierowania. 

Jak pobrać e-skierowanie?

Dostęp do e-skierowania jest możliwy na Internetowym Koncie Pacjenta, jak i w aplikacji mojeIKP. Nie ma konieczności pobierania czy drukowania informacji z e-skierowania.

Do rejestracji niezbędny jest 4-cyfrowy kod (otrzymany SMS-em, mailem czy bezpośrednio od lekarza) oraz PESEL.

Skierowanie na badania obrazowe online

W przypadku badań obrazowych lekarz rodzinny może wystawić e-skierowanie na:

  • badanie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-CT),

  • badania tomografii komputerowej tętnic wieńcowych i płuc (skierowanie na tomograf online),

  • badanie rentgenowskie (skierowanie na rtg online).

Natomiast na badanie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-CT) i rezonans magnetyczny (skierowanie na rezonans online) może wystawić tylko lekarz specjalista leczący pacjenta.

Skierowanie na badania online

Dodatkowo, skierowanie w formie elektronicznej niezbędne jest do rejestracji na badania:

  • echokardiograficzne płodu,

  • endoskopowe przewodu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia),

  • genetyczne,

  • zgodności tkankowej.

Skierowanie online na leczenie specjalistyczne

Aby udać się na wizytę do większości specjalistów konieczne jest skierowanie, m.in. do:

  • ortopedy;

  • okulisty;

  • kardiologa;

  • pulmonologa;

  • reumatologa.

Do których lekarzy nie jest potrzebne skierowanie?

Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu nie jest potrzebne do następujących specjalistów:

  • onkolog;

  • psychiatra;

  • wenerolog;

  • dentysta;

  • ginekolog, położnik.

Kto nie potrzebuje skierowania do specjalisty?

Osoby, które nie muszą okazywać skierowania do poradni specjalistycznej, to:

  • inwalidzi wojenni;

  • osoby represjonowane;

  • kombatanci;

  • dzieci do 18 r.ż., ze zdiagnozowanym ciężkim upośledzeniem lub chorobą zagrażającą życiu, które spowodowane są wadami w okresie prenatalnym lub okołoporodowym;

  • pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub niepełnosprawnością i zależnością od opiekuna z powodu ograniczonej samodzielności i koniecznością pomocy opiekuna w trakcie leczenia, rehabilitacji i nauki;

  • działacze opozycji antykomunistycznej;

  • osoby deportowane do pracy przymusowej;

  • niewidome cywilne ofiary działań wojennych;

  • osoby chore na gruźlicę;

  • osoby zakażone wirusem HIV;

  • badania dawców narządów do przeszczepu;

  • osoby uzależnione od alkoholu, substancji psychotropowych, środków odurzających w leczeniu odwykowym, a także współuzależnieni;

  • żołnierze i uprawnieni pracownicy (jako leczenie chorób lub urazów spowodowanych podczas pracy poza Polską).

Ile ważne jest skierowanie?

Skierowanie jest ważne aż do momentu realizacji (dla skierowania do szpitala czy poradni specjalistycznej), jednak istnieją wyjątki:

  • w celu leczenia uzdrowiskowego - 16 miesięcy od wystawienia;

  • na fizjoterapię - do 30 dni od wystawienia, bez zarejestrowania w zakładzie rehabilitacji;

  • do szpitala psychiatrycznego - 14 dni.

Ponowne wystawienie skierowania jest potrzebne, jeżeli leczenie u danego lekarza specjalisty zostało zakończone i wystąpi potrzeba leczenia z innego powodu.

Bibliografia

  • https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/eskierowanie
  • https://pacjent.gov.pl/artykul/skierowanie-do-specjalisty
  • https://pacjent.gov.pl/krok-6-zainstaluj-aplikacje-mojeikp
  • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/
  • https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/jak-sie-leczyc/u-lekarza-w-szpitalu/1414-skierowanie
  • https://ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/zalety-elektronicznego-skierowania
  • Inni czytali również
    Czy darmowa recepta online obejmuje wszystkie leki?
    Czy darmowa recepta online obejmuje wszystkie leki?

    Recepta online to dokument elektroniczny, który może wystawić lekarz w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarz specjalista, stomatolog czy pielęgniarka. E-recepta może być zrealizowana w każdej aptece na terenie Polski. Zgodnie z przepisami, darmowa recepta online obejmuje wszystkie leki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

    Artykuł
    17.06.2024
    Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?
    Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?

    Medunit jest przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która oferuje świadczenia refundowane w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). Pacjent ma możliwość umówienia wizyty zarówno stacjonarnie w placówce Medunit przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Gdańsku, jak i konsultacji online poprzez aplikację mobilną (konsultacje online). W Medunit pracuje wykwalifikowany personel z szeroką wiedzą medyczną. Wystarczy rejestracja w aplikacji Medunit i wypełnienie formularza medycznego, a pacjent uzyskuje nieograniczony dostęp do recept elektronicznych oraz konsultacji online. Co ważne, konsultacja z lekarzem jest możliwa z dowolnego miejsca. 

    Artykuł
    29.04.2024
    badanie-medunit-wizyty-online
    Blisko 40 proc. Polaków nie odczuwa różnicy między konsultacją stacjonarną a online u lekarza

    W najnowszym badaniu opinii przeprowadzonym na zlecenie przychodni Medunit, agencja badawcza SW Research przepytała tysiąc Polaków o ich doświadczenia z przychodniami POZ, medycyną rodzinną i leczeniem online. Rodacy mieli między innymi wskazać, jaki rodzaj wizyty – stacjonarny czy online – jest ich zdaniem lepszy i bardziej skuteczny. Blisko 40% respondentów odpowiedziało, że nie widzi różnicy, a ich zdaniem wizyta online w porównaniu ze standardową konsultacją stacjonarną jest taka sama. Co piąty (28%) uznał wizytę online za gorszą, a co dziesiąty za lepszą lub zdecydowanie lepszą (łącznie 13%). Czy telemedycyna na stałe opanuje skostniałe placówki POZ? A może to już się wydarzyło?

    Artykuł
    13.09.2024
    Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?
    Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?

    Recepty online to wygodne rozwiązanie, które pozwala na wystawienie recepty bez konieczności wychodzenia z domu. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy zarejestrować się na platformie e-recepty i posiadać profil zaufany. Po wygenerowaniu recepty online,   w jej górnej części znajduje się oznaczenie odpłatności. Oznaczenie to składa się z litery i liczby. Litera oznacza kategorię odpłatności, a liczba - procentowy udział pacjenta w kosztach leku. 

    Artykuł
    19.02.2024
    eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
    Pobierz aplikację Pobierz aplikację