Wprowadzenie e-recepty umożliwia lepszą kontrolę nad przepisywanymi lekami, zwiększa bezpieczeństwo farmakoterapii oraz poprawia efektywność opieki medycznej. Dodatkowo lekarz ma możliwość sprawdzenia, czy pacjent zrealizował receptę.
Opublikowano 17.01.2025
Autor Redakcja MEDUNIT
Wprowadzenie e-recepty umożliwia lepszą kontrolę nad przepisywanymi lekami, zwiększa bezpieczeństwo farmakoterapii oraz poprawia efektywność opieki medycznej. Dodatkowo lekarz ma możliwość sprawdzenia, czy pacjent zrealizował receptę.
Internetowe Konto Pacjenta umożliwia lekarzowi rodzinnemu dostęp do szerokiego zakresu informacji na temat pacjenta, co umożliwia mu sprawniejszy proces diagnostyczny i terapeutyczny.
W systemie istnieją informacje takie jak: wcześniej przepisane leki, skierowania do specjalistów, na badania diagnostyczne czy do szpitala oraz przyjęte przez pacjenta szczepienia.
Podgląd lekarza do informacji odnośnie wykupienia recepty daje możliwość uzyskania informacji czy pacjent przyjmuje zalecane mu preparaty, co jest pomocne w ustaleniu skuteczności prowadzonej terapii. Przerwanie leczenia bez wiedzy lekarza może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Zobacz także: Jak zmienić przychodnię? Poradnik 2025
System E-zdrowie jest narzędziem służącym do gromadzenia, przetwarzania i udostępnienia informacji cyfrowych o zdarzeniach zdrowotnych pacjentów. Niezależenie od źródła finansowania i udzielanych świadczeń, system obejmuje wszystkie podmioty medyczne.
W ramach elektronicznej dokumentacji medycznej lekarz może mieć dostęp do opisów badań diagnostycznych, wyników badań laboratoryjnych wraz z opisem, informacji od lekarza kierującego pacjenta do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, przepisanych lekach, wypisów ze szpitala, informacji wydawanej, gdy szpital odmawia przyjęcia pacjenta.
Lekarz ma dostęp do informacji dotyczących zrealizowania recepty, czy leki zostały wykupione w całości oraz ile opakowań jednego leku z e-recepty zakupił chory.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jako jedyny ma dostęp do wszystkich wystawionych recept, łącznie z ich czasem realizacji, nawet jeśli zostały one wystawione przez inną osobę. Dzięki tej funkcji, możliwa jest lepsza kontrola przyjmowanych przez pacjenta produktów leczniczych oraz przedłużanie recepty na leki przepisywane przez innych lekarzy.
Zobacz także: Jakie leki wypisuje lekarz rodzinny? Przegląd najważniejszych zasad
Lekarz prywatny, podobnie jak lekarz pracujący w publicznym sektorze ochrony zdrowia, ma dostęp do informacji odnośnie tego, czy wystawiona recepta została zrealizowana. Nie będzie on jednak mieć podglądu do wypisanych leków przez innych lekarzy oraz czy zostały one wykupione.
Najczęściej, czas na realizację recepty wynosi do 30 dni od daty wystawienia. W trakcie wypisywania recepty lekarz może zaznaczyć późniejszą datę realizacji lub wystawić receptę na 365 dni (tego typu receptę otrzymują np. pacjenci chorzy przewlekle, którzy stałe przyjmują określone leki).
W przypadku recepty na antybiotyk i preparaty immunologiczne czas na realizację jest inny oraz wynosi odpowiednio - 7 i 120 dni.
Czas na wykupienie antybiotyku wynosi tylko 7 dni od daty wystawienia recepty.
W przypadku leków psychotropowych lub narkotycznych, recepta jest ważna przez 30 dni od daty jej wystawienia. W przypadku tych grup leków nie ma możliwości wystawienia recepty ważnej przez 365 dni.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia również zaznacza, że przed wystawieniem recepty na leki odurzające lub psychotropowe, lekarz w trakcie badania ma obowiązek sprawdzić, jakie leki pacjentowi przepisano, które wykupił, zażywa oraz w jakich dawkach.
Po zastrzeżeniu numeru PESEL dalej jest możliwe wykupienie recepty czy odbycie wizyty lekarskiej. Placówki lecznicze oraz apteki nie znajdują się w grupie podmiotów, które są zobowiązane do weryfikacji numeru w bazie zastrzeżeń, co oznacza, że możemy korzystać z numeru PESEL na takich samych zasadach, jak dotychczas.
Przychodnia Medunit działa stacjonarnie i online. Aby skorzystać z usług przychodni w ramach NFZ, należy złożyć deklarację POZ.
E-recepta to elektroniczny dokument wystawiany przez lekarza, który zastępuje tradycyjną receptę papierową. Dzięki niej pacjent może zrealizować swoje leki w dowolnej aptece w Polsce, podając czterocyfrowy kod recepty i swój numer PESEL. Informacje o e-recepcie są zapisywane w systemie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), co umożliwia łatwy wgląd do historii wystawionych recept.
Lekarz, który prowadzi leczenie pacjenta, ma prawo wglądu do wystawionych recept w ramach systemu e-zdrowia. Jest to szczególnie przydatne w celu monitorowania leczenia, unikania potencjalnych interakcji leków oraz sprawdzenia, czy pacjent stosuje się do zaleceń. Pacjent ma również pełne prawo wglądu do swoich recept przez Internetowe Konto Pacjenta, a także możliwość udostępniania ich innym lekarzom.
Aby przedłużyć receptę, pacjent powinien zgłosić się do lekarza prowadzącego lub lekarza rodzinnego np. w Medunit. W większości przypadków lekarz może wystawić nową receptę po krótkim wywiadzie medycznym, analizie historii leczenia i ewentualnych wyników badań. Proces ten może odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i online, np. poprzez teleporadę.
Nie ma możliwości ukrycia realizacji recepty przed lekarzem, ponieważ system e-zdrowia rejestruje każdą zrealizowaną receptę. Informacje te są dostępne dla lekarzy prowadzących leczenie w ramach IKP, co umożliwia im monitorowanie terapii i ocenę jej skuteczności.
Jeśli recepta wygasła (przekroczono termin jej ważności, który wynosi zazwyczaj 30 dni od daty wystawienia lub 7 dni w przypadku antybiotyków), należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania nowej recepty. Proces ten można przeprowadzić stacjonarnie lub online.
Internista to lekarz specjalista chorób wewnętrznych, zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem dorosłych. Dziedzina potocznie nazywanej interny jest zaliczana do jednej z najszerszych i najstarszych specjalizacji lekarskich, obejmującej wszystkie układy organizmu człowieka. Lekarze interniści najczęściej pracują na szpitalnym oddziale chorób wewnętrznych, izbie przyjęć, szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Polacy ignorują infekcje. Aż 46,9% Polaków przyznaje, że mimo choroby i gorączki idzie do pracy, najczęściej z obawy przed niezadowoleniem szefa lub brakiem zastępstwa. Zamiast leczyć się, narażamy siebie i innych, co przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji.
Aby umówić się na badanie, czy wizytę do lekarza specjalisty niezbędne jest skierowanie. Wielu pacjentów decyduje się na prywatną wizytę w celu uniknięcia zbędnych kolejek. Z aplikacją Medunit otrzymanie skierowania jest proste. Wystarczy umówić się na wizytę u lekarza stacjonarnie bądź na teleporadę, aby otrzymać e-skierowanie na potrzebne świadczenie bez dodatkowych kosztów.
W polskim systemie ochrony zdrowia istnieją ściśle określone przepisy, które regulują sytuacje, gdy placówka podstawowej opieki zdrowotnej może odmówić przyjęcia pacjenta, oraz przypadki, kiedy pacjent ma prawo do odbycia wizyty (np. zagrożenia życia). Lekarz rodzinny jest osobą, która decyduje o tym, czy ze względów medycznych konieczne jest udzielenie pacjentowi świadczenia zdrowotnego w dniu zgłoszenia do przychodni.