Jakie leki wypisuje lekarz rodzinny? Przegląd najważniejszych zasad

Opublikowano 14.11.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

Kobieta w aptece i lekarz z tabletem

Praca lekarza rodzinnego wiąże się z odpowiedzialnym i przemyślanym przepisywaniem leków. Jest to proces, który obejmuje nie tylko ocenę zdrowia pacjenta i wybór właściwej terapii, ale również przestrzeganie przepisów dot. wystawiania recept i refundacji. Lekarz pierwszego kontaktu może wypisywać recepty na dowolne leki, których potrzebuje pacjent.

Jakie leki może wypisać lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny może wystawić swojemu pacjentowi receptę na dowolny lek. Dawniej potrzebna była opinia lekarza specjalisty np. diabetologa czy psychiatry. Aktualnie lekarz rodzinny ma pełen dostęp do naszej historii leczenia oraz wszystkich uzyskanych recept (także od innych specjalistów). Dzięki temu lekarz rodzinny może z łatwością kontynuować przepisywanie pacjentowi leku do czasu kolejnej wizyty u specjalisty.

Należy pamiętać, że w wielu przypadkach lekarz rodzinny bazuje na informacji lekarza specjalisty w zakresie prowadzonej terapii i rozpoznania.

Czy każdy lekarz może wypisać receptę?

Tak, każdy lekarz z pełnym prawem wykonywania zawodu (PWZ) może wypisać receptę. 

Czy lekarz rodzinny może przepisać leki psychotropowe?

Lekarz rodzinny może wystawić receptę na leki psychotropowe, jednak zanim to zrobi ma obowiązek sprawdzić, jakie leki do tej pory były przepisywane i w jakich dawkach. Recepta nie może zostać wystawiona z odroczonym terminem realizacji tj. "od dnia". Recepta online może być wystawiona do 3 miesięcy od ostatniego badania stacjonarnego lub teleporady.

Czy lekarz rodzinny może wypisać antydepresanty?

Tak jak w przypadku leków psychotropowych, tak również w przypadku części antydepresantów lekarz POZ może wystawić taką receptę, pod warunkiem sprawdzenia, jakie leki pacjent dotychczas przyjmował oraz w jakich dawkach. W tej sytuacji również recepta nie może zostać wystawiona z odroczonym terminem realizacji.

Czy lekarz rodzinny może przepisać leki dermatologiczne?

Lekarz rodzinny jak najbardziej może wystawić pacjentowi receptę na preparaty stosowane w leczeniu chorób dermatologicznych. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń prawnych.

Ile czasu ma lekarz na wypisanie recepty?

Zazwyczaj wizyta u lekarza rodzinnego trwa 10-15 minut, podczas której wypisywana jest recepta.

W przypadku recept na leki refundowane lekarz zwykle wystawia pacjentowi receptę podczas wizyty.

Recepty na leki recepturowe lekarz wystawia przeważnie w dniu wizyty. Jeżeli pacjent jest przewlekle chory, istnieje możliwość wypisania recepty na kilka miesięcy do przodu lub tzw. recepty zbiorczej.

Recepty na leki psychotropowe bądź narkotyczne lekarz wypisuje po osobistej wizycie pacjenta. E-recepta może być wystawiona, jeśli nie minęło 3 miesiące od ostatniego badania stacjonarnego lub teleporady.

Zobacz także: Lekarz rodzinny a skierowanie - na jakie badania może wystawić?

Recepta S - kto może wystawić?

Receptę S, czyli obejmującą bezpłatny zakup niektórych leków dla osób powyżej 65. roku życia, może wystawić każdy lekarz pod warunkiem, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań do refundacji danego leku.

Jeżeli lekarz specjalista uznał, że pacjent może być leczony lekami, bezpłatnie przepisywanymi przez lekarza POZ, powinien przekazać informację na temat schorzenia i stosowanego leczenia lekarzowi rodzinnemu. Warto pamiętać, że nie tylko lekarze rodzinni mają uprawnienia do wystawieni recept S.

Wtedy, jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej dysponuje udokumentowanym rozpoznaniem schorzenia, może wypisać dla pacjenta leki z refundacją S (bezpłatne).

Czy lekarz może wystawić receptę bez wizyty?

Aktualnie obowiązujące prawo nie wyklucza możliwości wystawienia recepty bez wizyty stacjonarnej, np. podczas teleporady. Lekarz leczący nie powinien mieć jednak żadnych wątpliwości, mając na uwadze stan zdrowia chorego.

Czasami lekarz POZ odmawia wystawienia recepty, jeśli zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną uzna, że nie przyniesie ona korzyści dla pacjenta lub przyjęcie leku wywoła zagrażające dla zdrowia pacjenta interakcje z innymi przyjmowanymi preparatami.

Należy pamiętać, że recepta na leki narkotyczne może być wystawiona wyłącznie podczas osobistej wizyty w gabinecie.

Zobacz także: Recepta online bez konsultacji stacjonarnej - jak uzyskać?

Jaki lekarz może przepisać tabletki antykoncepcyjne?

Receptę na tabletki antykoncepcyjne może przepisać każdy lekarz z pełnym prawem wykonywania zawodu. Najczęściej jednak robi to lekarz specjalista ginekologii i położnictwa, ponieważ dysponuje on największą wiedzą dot. działania antykoncepcji i jej skutków ubocznych. Receptę na antykoncepcję hormonalną może wystawić także m.in. pielęgniarka.

Zobacz także: Recepta na antykoncepcję - kto może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Ile jest ważna recepta?

Kto wypisze receptę?

Prawo do wypisania recepty posiadają:

  • lekarz;

  • lekarz dentysta;

  • pielęgniarka;

  • położna;

  • farmaceuta;

  • felczer.

Bibliografia

  • https://www.nfz-poznan.pl/faq/index.php/pytania-pacjentow/135-czy-lekarz-moe-wystawi-recept-bez-koniecznoci-wizyty-pacjenta-w-gabinecie
  • https://www.nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/recepty-leki-apteki/informacje-ogolne/ogolne-zasady-wystawiania-recept/
  • https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/bezplatne-leki-wazny-komunikat-dotyczacy-realizacji-recept,8468.html
  • https://ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/nowe-zasady-dla-recept-na-psychotropy
  • Inni czytali również
    Aplikacja Medunit: Rewolucja w opiece zdrowotnej dzięki innowacyjnej aplikacji
    Aplikacja Medunit: Rewolucja w opiece zdrowotnej dzięki innowacyjnej aplikacji

    Aplikacja Medunit nie tylko ułatwia dostęp do usług medycznych, ale także zapewnia wygodę, bezpieczeństwo danych i logowanie do e-recepty. Po zalogowaniu do konta e-pacjenta przychodni masz również możliwość umówienia konsultacji lekarskiej i uzyskania skierowania do specjalisty. Aplikacja jest bezpłatna.

    Artykuł
    04.11.2024
    badanie-recepta-online-medunit
    Już połowa Polaków korzysta z recept online w ramach POZ

    Aż 53% Polaków, biorących udział w badaniu opinii, przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie przychodni Medunit, deklaruje że korzysta z recept online w ramach opieki POZ. Z kolei 32% twierdzi, że jeszcze nie sięgało po takie rozwiązanie, ale nie wyklucza tego w przyszłości. Ponad 50% ankietowanych wskazuje, że pozyskanie recepty online podczas telekonsultacji lekarskiej (w ramach POZ) jest według nich łatwe lub bardzo łatwe. Telemedycyna wciąż usprawnia pracę przychodni oraz życie pacjentów. 

    Artykuł
    05.11.2024
    infekcje-badanie-medunit
    Polacy nic sobie nie robią z choroby. Aż 7 na 10 rodaków łapie jesienne „choróbska” od innych

    Polacy ignorują infekcje. Aż 46,9% Polaków przyznaje, że mimo choroby i gorączki idzie do pracy, najczęściej z obawy przed niezadowoleniem szefa lub brakiem zastępstwa. Zamiast leczyć się, narażamy siebie i innych, co przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji.

    Artykuł
    05.11.2024
    Ludzie w kolejce do lekarza i gabinet
    Czy przychodnia może odmówić przyjęcia pacjenta?

    W polskim systemie ochrony zdrowia istnieją ściśle określone przepisy, które regulują sytuacje, gdy placówka podstawowej opieki zdrowotnej może odmówić przyjęcia pacjenta, oraz przypadki, kiedy pacjent ma prawo do odbycia wizyty (np. zagrożenia życia). Lekarz rodzinny jest osobą, która decyduje o tym, czy ze względów medycznych konieczne jest udzielenie pacjentowi świadczenia zdrowotnego w dniu zgłoszenia do przychodni.

    Artykuł
    04.11.2024
    eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
    Pobierz aplikację Pobierz aplikację