Recepta online bez konsultacji stacjonarnej - jak uzyskać?

Opublikowano 09.05.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

Recepta online bez konsultacji stacjonarnej   jak uzyskać?

W 2020 r. miało miejsce istotne wydarzenie - wprowadzono w Polsce e-recepty, dzięki czemu nastąpiła ogromna zmiana w polskim systemie ochrony zdrowia. E-recepta online stała się dużym udogodnieniem dla pacjentów, umożliwiającym bezproblemowe uzyskanie i przedłużenie recepty bez konieczności opuszczania domu. Czy jest możliwe wystawienie takiej recepty online za darmo bez konieczności wychodzenia z domu? Tak, a to wszystko dzięki m.in. przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej Medunit.

Czym jest Medunit?

Medunit to placówka Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która zapewnia usługi medyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Świadczenia medyczne są dostępne zarówno osobiście w gabinecie lekarskim przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Gdańsku, jak i online za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jako przychodnia POZ Medunit oferuje:

  • wystawianie skierowań do specjalistów, w tym także do tych refundowanych przez NFZ;

  • zwolnienia lekarskie, również możliwe do uzyskania online;

  • e-recepty na leki przyjmowane przewlekle;

  • przedłużanie recept na tabletki antykoncepcyjne oraz pigułkę "dzień po";

  • konsultacje lekarskie online.

Kto może korzystać z usług przychodni Medunit?

Medunit jest przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej, co oznacza, że jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Zatem wszystkie usługi dostępne w ramach Medunit są bezpłatne. Każda pełnoletnia osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ może zapisać się do przychodni Medunit.

Jak działa aplikacja Medunit?

Działanie aplikacji

Aplikacja Medunit (dostępna na urządzenia mobilne - telefony komórkowe oraz tablety) pozwala na korzystanie ze wszystkich usług, jakie oferuje Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ). W ramach aplikacji pacjent może:

  • przedłużyć recepty na leki stałe (jeżeli cierpi na choroby przewlekłe);

  • uzyskać zwolnienie lekarskie (e-zwolnienie);

  • otrzymać skierowanie do lekarza specjalisty w ramach NFZ;

  • uzyskać receptę na dotychczas nieprzyjmowane leki m.in. tabletki antykoncepcyjne, tabletkę "dzień po", preparaty immunologiczne;

  • otrzymać konsultację lekarską w formie rozmowy telefonicznej, konsultacji lekarskiej online lub wizyty stacjonarnej.

Lekarze Medunit (po przedstawieniu właściwej dokumentacji medycznej przez pacjenta) mogą wystawić receptę online na leki refundowane.

Dzięki aplikacji Medunit pacjent nie musi wychodzić wcześnie rano z domu i stać w długiej kolejce do rejestracji w przychodni, po czym uzyskać informację o odległym terminie do lekarza. Ponadto ma możliwość wyboru lekarza, a także sprawdzenia opinii innych użytkowników na temat konkretnego specjalisty.

Rejestracja w aplikacji MEDUNIT NFZ

Po zainstalowaniu aplikacji konieczne będzie utworzenie konta. Wymaga to wprowadzenia danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail. Następnie użytkownik będzie proszony o wykonanie selfie, na którym będzie widoczny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Dodatkowo konieczne będzie złożenie deklaracji o przystąpieniu do placówki POZ.

Weryfikacja i akceptacja deklaracji przez zespół Medunit trwa maksymalnie 24 godziny. Po pozytywnym zweryfikowaniu konta, użytkownik będzie uprawniony do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej poprzez aplikację mobilną.

Jak otrzymać receptę online za darmo w Medunit?

W celu uzyskania recepty online za darmo bez wychodzenia z domu wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej Medunit. Kolejny krok to przejście do sekcji z receptami. Następnie należy wybrać lek, na który potrzebujemy recepty i wypełnić kwestionariusz medyczny (nie zajmuje to dłużej niż kilka minut).

Po otrzymaniu tych informacji lekarz dokonuje ich analizy i przeprowadza konsultację medyczną np. w formie chatu. W przypadku braku przeciwwskazań do wystawienia recepty, pacjent otrzymuje na swój numer telefonu SMS z informacją o wystawieniu recepty wraz z kodem.

Na jakie leki można uzyskać e-receptę online w Medunit?

Poprzez aplikację Medunit można uzyskać recepty online zarówno na leki stałe, które pacjent dotychczas przyjmował, jak i nowe, które nie były do tej pory stosowane. Co ważne, lekarze pracujący w Medunit (po spełnieniu określonych warunków przez pacjenta) mają możliwość wystawienia recepty na leki refundowane przez NFZ.

Dzięki Medunit pacjentki mogą uzyskać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne, w tym także na antykoncepcję awaryjną.

Inni czytali również
Tabletka
Tabletka "dzień po" - antykoncepcja awaryjna Poradnik 2024: czy bezpieczna, działanie, cena, rodzaje

Tabletkę "dzień po" stosuje się jako antykoncepcję awaryjną. Mechanizm działania tabletek "dzień po" opiera się w głównej mierze na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, co znacznie zmniejsza ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Dostępne są 2 substancje zapobiegające niechcianej ciąży - lewonorgestrel, który trzeba przyjąć w ciągu 72 godzin od współżycia i octan uliprystalu, dla którego ten przedział czasowy jest dłuższy i wynosi 120 godzin. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest tym większa, im szybciej zostanie przyjęta.

Artykuł
24.09.2024
tabletki-antykoncepcyjne-medunit
Tabletki antykoncepcyjne - działanie, przeciwwskazania. Poradnik 2024

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najbardziej popularnych sposobów zapobiegania ciąży. Wyróżnia się 2 rodzaje tabletek antykoncepcyjnych (jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe), które różnią się od siebie substancją czynną oraz skutkami ubocznymi i tolerancją na opóźnienie zażycia dawki.Działanie tabletek antykoncepcyjnych zwykle polega na hamowaniu owulacji, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji, należy skonsultować się z lekarzem, który powinien przeprowadzić odpowiedni wywiad lekarski, wykluczając przeciwwskazania do stosowania np. przebyty udar mózgu, zawał serca, choroby wątroby czy rak piersi.

Artykuł
23.09.2024
Antykoncepcja hormonalna   skutki uboczne  Czy antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa?
Antykoncepcja hormonalna - skutki uboczne. Czy antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa?

Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży z wykorzystaniem analogów żeńskich hormonów płciowych. Występują one jako tabletki, plastry, krążki dopochwowe czy iniekcje. Antykoncepcja hormonalna nie jest wolna od efektów ubocznych. Najczęstsze niepożądane objawy to zaburzenia miesiączkowania, spadek libido, nudności. 

Artykuł
30.09.2024
Czy darmowa recepta online obejmuje wszystkie leki?
Czy darmowa recepta online obejmuje wszystkie leki?

Recepta online to dokument elektroniczny, który może wystawić lekarz w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarz specjalista, stomatolog czy pielęgniarka. E-recepta może być zrealizowana w każdej aptece na terenie Polski. Zgodnie z przepisami, darmowa recepta online obejmuje wszystkie leki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Artykuł
17.06.2024
eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
Pobierz aplikację Pobierz aplikację