Escapelle - E-recepta za darmo na NFZ z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 17.01.2025

Autor Redakcja MEDUNIT

Escapelle   E recepta za darmo na NFZ z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Escapelle jest lekiem, który stosowany jest jako antykoncepcja awaryjna. Oznacza to, że ma na celu zapobiec nieplanowej ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym bądź, jeśli inne metody antykoncepcji zawiodły. Substancję czynną stanowi lewonorgestrel, który powoduje opóźnienie owulacji i uniemożliwienie zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej. Aktualnie wciąż jest dostępny wyłącznie na receptę

Podstawowe informacje o leku Escapelle

Wskazania: antykoncepcja w przypadkach nagłych (awaryjna) do zastosowania w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym bądź, jeśli inne metody antykoncepcji zawiodły

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka w ciągu 12 godzin, a najpóźniej w przeciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną bądź którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża, ostra porfiria, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, zdarzenia zakrzepowo-zatorowe, nowotwory hormonozależne

Główne działania niepożądane: nudności, bóle głowy, bóle podbrzusza, krwawienie z pochwy, uczucie zmęczenia

Ile kosztuje lek Escapelle?

Lek Escapelle nie jest objęty refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i zakupić go można wyłącznie za odpłatnością 100%. Średni koszt zakupu w aptece wynosi 58 zł. Opakowanie zawiera wyłącznie jedną tabletkę.

Jak działa lek Escapelle?

Substancja czynna leku Escapelle, czyli lewonorgestrel działa podobnie jak progesteron, jednak działanie to jest znacznie bardziej wybiórcze. Wpływając na endometrium, blokuje przemieszczenie się plemników w drogach rodnych (także poprzez zmianę składu śluzu szyjki macicy). Ponadto działa przeciwstawnie do estrogenów.

Lewonorgestrel działając na błonę śluzową macicy uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka w macicy,
a w okresie przedowulacyjnym hamuje owulację.

Skład leku Escapelle

Substancja czynna preparatu Escapell to lewonorgestrel. Z kolei substancje pomocnicze to: aspartam, żółcień pomarańczowa, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, mannitol, lak, skrobia żelowana, kukurydziana, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, krospowidon typ B, stearylofumaran sodu, hypromeloza 2910, dwutlenek tytanu, tlenek żelaza żółty, indygotyna, aromat pomarańczowy.

Skutki uboczne leku Escapelle

Najczęstsze działania niepożądane

Escaplle jak każdy lek może powodować działania niepożądane. Pacjentki, które stosowały lek Escapelle najczęściej doświadczały objawów niepożądanych takich jak:

  • bóle głowy;

  • nudności;

  • bóle w podbrzuszu;

  • uczucie zmęczenia;

  • krwawienie z dróg rodnych;

  • zawroty głowy;

  • tkliwość piersi;

  • biegunka;

  • opóźnienie miesiączki;

  • nieregularne krwawienia miesiączkowe;

  • biegunka.

Rzadsze działania niepożądane

Do działań niepożądanych występujących znacznie rzadziej zaliczamy takie objawy jak: ból brzucha, wysypka, świąd, pokrzywka, bóle miednicy, bolesne miesiączki, obrzęk twarzy.

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Escapelle

Lek należy (jako antykoncepcję awaryjną) stosować jedynie okazjonalnie i nie może zastępować innych metod zapobiegania ciąży, które są bardziej regularnie stosowane.

Antykoncepcja awaryjna nie daje 100% gwarancji ochrony przed niechcianą ciążą. Jeżeli brak jest pewności, co do dokładnego czasu, jaki minął po niezabezpieczonym stosunku płciowym, bądź minęły
72 godziny, istnieje ryzyko, że doszło do zapłodnienia.

Lek Escapelle zastosowany po drugim niezabezpieczonym stosunku płciowym może nie zapewnić skutecznej ochrony przed zapłodnieniem. (tabletka nie będzie miała działania antykoncepcyjnego). Jeśli krwawienie miesiączkowe opóźnia się o ponad 5 dni bądź w dniu spodziewanej miesiączki wystąpi nietypowe krwawienie miesiączkowe albo istnieje inne podejrzenie zajścia w ciążę, należy wykluczyć ciążę.

W przypadku stwierdzenia ciąży pomimo zastosowania leku Escapelle, należy wziąć pod uwagę ryzyko ciąży pozamacicznej. Wprawdzie bezwzględne ryzyko jej wystąpienia jest niewielkie, gdyż lewonorgestrel hamuje owulację i zapłodnienie, to jednak ciąża pozamaciczna może rozwijać się mimo krwawienia z macicy. Z tego względu lewonorgestrel nie jest zalecany u pacjentek, u których w przeszłości wystąpiła ciąża pozamaciczna.

Przeciwwskazane jest stosowanie leku u pacjentek z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Antykoncepcja awaryjna nie stanowi ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

U większości pacjentek po zastosowaniu leku Escapelle występuje prawidłowe krwawienie miesiączkowe w przewidzianym terminie. Czasami krwawienie miesiączkowe rozpoczyna się kilka dni wcześniej lub później. W takim wypadku lekarz może zalecić włączenie regularnej antykoncepcji lub zmiany w jej stosowaniu. Nie zalecane ponowne zastosowanie Escapelle w trakcie tego samego cyklu miesiączkowego z uwagi na duże ryzyko zaburzeń cyklu.

Jednoczesne przyjmowanie leków zwiększających aktywność enzymów wątrobowych (CYP3A4) powoduje przyspieszenie metabolizmu lewonorgestrelu i przez to zmniejszenie jego stężenia w osoczu. Stężenie lewonorgestrelu obniżają także barbiturany, karbamazepina, fenytoina, leki ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny, ryfampicyna, gryzeofulwina (stosowana w leczeniu zakażeń grzybiczych) czy rytonawir (używany w leczeniu zakażenia wirusem HIV)

Lewonorgestrel może zwiększać toksyczne działanie cyklosporyny z uwagi na hamowanie jej metabolizmu.

Jeżeli pacjentka stosuje jakiekolwiek leki (szczególnie w ostatnich 4 tygodniach) indukujące enzymy i potrzebuje antykoncepcji awaryjnej, zaleca się jej zastosowanie niehormonalnej metody, na przykład wkładki wewnątrzmacicznej zawierającej miedź lub przyjęcie podwójnej dawki lewonorgestrelu.

Pacjentki stosujące regularną metodę antykoncepcji może jak najbardziej kontynuować ich przyjmowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Escapelle jest przeciwwskazany do stosowania przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Jeśli po przyjęciu tabletki Escapelle dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego (nawet w tym samym cyklu miesiączkowym), lek nie zapewni ochrony przed ciążą i istnieje ponownie ryzyko zajścia w ciążę.

Zobacz także: Recepta na antykoncepcję - kto może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Ile jest ważna recepta?

Dla kogo jest lek Escapelle?

Escapelle (jako antykoncepcja awaryjna) jest przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, najlepiej w ciągu 12 godzin, a najpóźniej 72 godziny (3 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym bądź w sytuacji niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcji.

Dawkowanie

Lek (jedna tabletka) należy przyjąć w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym, a najlepiej w ciągu 12 godzin.

W przypadku wystąpienia wymiotów (które wystąpiły w przeciągu trzech godzin od przyjęcia tabletki), należy jak najszybciej przyjąć kolejną tabletkę.

Lek Escapelle a ciąża

Dane dotyczące kobiet ciężarnych i stosowania lewonorgestrelu są ograniczone, jednak nie wykazały powodowania istotnych działań niepożądanych u płodu. Nie należy jednak podawać leku Escapelle kobietom w ciąży.

Lek Escapelle a karmienie piersią

Lewonorgestrel jest substancją przenikającą do mleka matki. Kobieta karmiąca może zmniejszyć narażenie niemowlęcia na działanie leku, dzięki bezpośredniemu przyjęciu leku Escapelle po karmieniu i unikaniu karmienia piersią, co najmniej przez 8 godzin.

Lek Escapelle a prowadzenie pojazdów

Badania dotyczące wpływu lewonorgestrelu na prowadzenie pojazdów nie były przeprowadzane.

Escapelle a alkohol

Nie badano interakcji lewonorgestrelu z alkoholem. Jednak tak jak w przypadku każdego innego leku, nie jest zalecane jednoczesne spożywanie alkoholu. 

Zobacz także: Tabletka "dzień po" - antykoncepcja awaryjna Poradnik 2025: czy bezpieczna, działanie, cena, rodzaje

Escapelle - jak długo działa w organizmie?

Lewonorgestrel wykazuje czas półtrwania w okolicach 26 godzin (po tym czasie stężenie leku we krwi spada o połowę). 

Escapelle - skuteczność

W badaniach wykazano, że tabletka Escapelle przyjęta w przeciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym zapobiega ciąży w 84% przypadków.

Escapelle - skuteczność w 1 dobie

Zaleca się, aby przyjąć lek najpóźniej w przeciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym, a najlepiej przed upływem 12 godzin. Zatem jest prawdą, że największa skuteczność leku jest w pierwszej dobie.

Escapelle - krwawienia po tygodniu

Lewonorgestrel może spowodować, że krwawienie miesiączkowe opóźnia się o kilka dni lub pojawia się szybciej o kilka dni. Dlatego może się zdarzyć sytuacja, że krwawienie miesiączkowe wystąpi tydzień po przyjęciu leku Escapelle.

Escapelle - po owulacji

Lewonorgestrel zawarty w tabletce Escapelle wykazuje największą skuteczność w okresie przedowulacyjnym. Po wystąpieniu owulacji może już nie zapobiec tak skutecznie ciąży z uwagi na to, że jego głównym działaniem jest hamowanie uwalniania komórki jajowej.

Przyspieszony okres po Escapelle

Escapelle może przyczyniać się do przyspieszenia krwawienia miesiączkowego o kilka dni.

Bibliografia

  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Escapelle https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/43293/characteristic
  • Inni czytali również
    Plastry antykoncepcyjne   cena  działanie  skutki uboczne  Dla kogo wskazane?
    Plastry antykoncepcyjne - cena, działanie, skutki uboczne. Dla kogo wskazane?

    Plastry antykoncepcyjne są jedną z najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży i stanowią alternatywę dla popularnych tabletek antykoncepcyjnych. Nie trzeba pamiętać o nich codziennie, gdyż 1 plaster uwalnia substancje czynne przez tydzień. Najczęściej nakleja się je na pośladki, ramiona bądź górną część tułowia. 

    Artykuł
    13.01.2025
    Tabletka
    Tabletka "dzień po" - antykoncepcja awaryjna Poradnik 2025: czy bezpieczna, działanie, cena, rodzaje

    Tabletkę "dzień po" stosuje się jako antykoncepcję awaryjną. Mechanizm działania tabletek "dzień po" opiera się w głównej mierze na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, co znacznie zmniejsza ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Dostępne są 2 substancje zapobiegające niechcianej ciąży - lewonorgestrel, który trzeba przyjąć w ciągu 72 godzin od współżycia i octan uliprystalu, dla którego ten przedział czasowy jest dłuższy i wynosi 120 godzin. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest tym większa, im szybciej zostanie przyjęta.

    Artykuł
    13.01.2025
    Bóle menstruacyjne   jak leczyć? Leki na receptę i bez recepty  domowe sposoby
    Bóle menstruacyjne - jak leczyć? Leki na receptę i bez recepty, domowe sposoby

    Bóle menstruacyjne to dolegliwość, z którą zmaga się wiele kobiet w wieku rozrodczym. Mogą mieć różne nasilenie i objawy towarzyszące. Wzmożona bolesność zwykle pojawia się pierwszego dnia, na kilka godzin przed rozpoczęciem krwawienia i zmniejsza się w kolejnych dniach. Aby wiedzieć jak poradzić sobie z bolesnymi miesiączkami, warto skonsultować się ze specjalistą. Leki, które mogą pomóc to m.in. Ketonal Active, Ketokaps Max, Nimesil.

    Artykuł
    20.01.2025
    Najbezpieczniejsza antykoncepcja hormonalna   jaką antykoncepcję wybrać?
    Najbezpieczniejsza antykoncepcja hormonalna - jaką antykoncepcję wybrać?

    Wiele osób obawia się skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej - w szczególności jej powikłań zakrzepowo-zatorowych, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentek.Do najbezpieczniejszych metod antykoncepcji hormonalnej zalicza się tabletki jednoskładnikowe (oparte wyłącznie na progestagenach) oraz pigułki zawierające hormony w niskiej dawce. Skonsultuj się z ginekologiem, aby dobrać odpowiednią metodę zapobiegania ciąży, dostosowaną do Twoich preferencji i stanu zdrowia.

    Artykuł
    07.11.2024
    eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
    Pobierz aplikację Pobierz aplikację