Blisko 40 proc. Polaków nie odczuwa różnicy między konsultacją stacjonarną a online u lekarza

Opublikowano 13.09.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

badanie-medunit-wizyty-online

W najnowszym badaniu opinii przeprowadzonym na zlecenie przychodni Medunit, agencja badawcza SW Research przepytała tysiąc Polaków o ich doświadczenia z przychodniami POZ, medycyną rodzinną i leczeniem online. Rodacy mieli między innymi wskazać, jaki rodzaj wizyty – stacjonarny czy online – jest ich zdaniem lepszy i bardziej skuteczny. Blisko 40% respondentów odpowiedziało, że nie widzi różnicy, a ich zdaniem wizyta online w porównaniu ze standardową konsultacją stacjonarną jest taka sama. Co piąty (28%) uznał wizytę online za gorszą, a co dziesiąty za lepszą lub zdecydowanie lepszą (łącznie 13%). Czy telemedycyna na stałe opanuje skostniałe placówki POZ? A może to już się wydarzyło?

Sezon grypowy czas start!

Z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że jesienny sezon infekcyjny zaczął się rozkręcać jeszcze pod koniec lata. Kilka dni temu liczba zachorowań na COVID przebiła granicę 3000 osób w ciągu doby, a najwięcej zakażeń notuje się w województwach: mazowieckim, lubelskim i kujawsko-pomorskim.

Alarmujące są też dane dotyczące krztuśca. Tylko w pierwszej połowie tego roku (do końca lipca) zachorowało blisko 7000 osób. Liczba chorujących rośnie też m.in. w Belgii, Hiszpanii, Norwegii, czy Szwecji. Jeszcze w maju polskie media podawały, że w Polsce liczba zakażeń była – w tym czasie – pięciokrotnie wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

A przed nami jesień, powrót dzieci do szkoły i na uczelnie wyższe, jeżdżenie z pracy i do pracy w ciasnym autobusie. Polacy już okupują przychodnie lekarskie. Eksperci z Medunit oszacowali, że w ubiegłym miesiącu w ich placówce POZ w Gdańsku liczba pacjentów wzrosła dwukrotnie względem poprzedniego miesiąca. Większość przypadków to nagłe infekcje.

Do lekarza - online czy na krzesełko w gabinecie?

Według Polaków wizyta lekarska online, dostępna w ramach opieki POZ, ma sporo zalet. Po pierwsze rodacy doceniają to, że nie muszą jechać do przychodni (tak odpowiedziało 50% ankietowanych) oraz siedzieć na korytarzu pełnym innych chorych ludzi (43%).

Polacy cenią też sobie, że podczas takiej wizyty mogą otrzymać e-skierowanie, e-zwolnienie i e-receptę (36%). Wśród plusów wymieniają też szybszy kontakt z lekarzem (33%) i wygodę takiego rozwiązania (35%).

Co ciekawe, co dziesiąty ankietowany przyznaje (i ocenia to na plus), że woli wizytę online, bo podczas standardowej wizyty stacjonarnej wstydzi się mówić wprost o swoich dolegliwościach. Trzeba jednak podkreślić, że 12% respondentów przyznało, że nie widzi żadnych plusów wizyty w przychodni online.

wady-wizyt-online-medunit

Jak osłuchać pacjenta online? Oto jest pytanie

Według Polaków korzystanie z przychodni online ma też swoje wady. I nie są one związane tylko z nowymi technologiami lub przerwami w dostawie Internetu. Zresztą, o tym, że rodacy boją się problemów technicznych podczas konsultacji telemedycznej (np. zerwanego łącza) mówi aż 24% osób biorących udział w badaniu opinii Medunit. 

Największym minusem wizyty lekarskiej online jest brak możliwości obejrzenia i osłuchania pacjenta „na żywo” (tak twierdzi 58% badanych) oraz – ogólnie – brak bezpośredniego kontaktu z lekarzem (43%). 

Blisko 15% zauważyło, że do negatywów należy zaliczyć to, że lekarze nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w sprawnym prowadzeniu konsultacji medycznych online. A 13% uważa, że przekazywanie swoich danych osobowych (co jest konieczne w przypadku wizyty online) im się nie podoba. Co ważne, blisko 16% respondentów w ogóle nie dostrzega minusów. 

Najlepsze jest podejście hybrydowe, czyli na miarę potrzeb, co jest zresztą jednym z najważniejszych wniosków płynących z badania opinii Medunit. Blisko 40% ankietowanych przyznaje, że woli wizyty stacjonarne, ale korzysta też – w razie konieczności – z telekonsultacji. Co czwarty badany podkreśla (25%), że najbardziej ceni sobie podejście hybrydowe, czyli dopasowanie formy konsultacji do potrzeb i rodzaju dolegliwości.  

Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).


zalety-wizyt-online-medunit

Inni czytali również
Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?
Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?

Medunit jest przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która oferuje świadczenia refundowane w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). Pacjent ma możliwość umówienia wizyty zarówno stacjonarnie w placówce Medunit przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Gdańsku, jak i konsultacji online poprzez aplikację mobilną (konsultacje online). W Medunit pracuje wykwalifikowany personel z szeroką wiedzą medyczną. Wystarczy rejestracja w aplikacji Medunit i wypełnienie formularza medycznego, a pacjent uzyskuje nieograniczony dostęp do recept elektronicznych oraz konsultacji online. Co ważne, konsultacja z lekarzem jest możliwa z dowolnego miejsca. 

Artykuł
29.04.2024
Jak wybrać przychodnię POZ w Gdańsku?
Jak wybrać przychodnię POZ w Gdańsku?

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) pełni kluczową rolę w zapewnieniu kompleksowej opieki zdrowotnej. Wybór odpowiedniej placówki w Gdańsku to decyzja, która może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i komfort życia. W poniższym tekście rozszerzymy analizę kryteriów wyboru przychodni, zwracając szczególną uwagę na istotne aspekty, które warto uwzględnić. 

Artykuł
29.04.2024
Aplikacja Medunit: Rewolucja w opiece zdrowotnej dzięki innowacyjnej aplikacji
Aplikacja Medunit: Rewolucja w opiece zdrowotnej dzięki innowacyjnej aplikacji

Aplikacja Medunit nie tylko ułatwia dostęp do usług medycznych, ale także zapewnia wygodę, bezpieczeństwo danych i logowanie do e-recepty. Po zalogowaniu do konta e-pacjenta przychodni masz również możliwość umówienia konsultacji lekarskiej i uzyskania skierowania do specjalisty.

Artykuł
04.07.2024
Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?
Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?

Recepty online to wygodne rozwiązanie, które pozwala na wystawienie recepty bez konieczności wychodzenia z domu. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy zarejestrować się na platformie e-recepty i posiadać profil zaufany. Po wygenerowaniu recepty online,   w jej górnej części znajduje się oznaczenie odpłatności. Oznaczenie to składa się z litery i liczby. Litera oznacza kategorię odpłatności, a liczba - procentowy udział pacjenta w kosztach leku. 

Artykuł
19.02.2024
eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
Pobierz aplikację Pobierz aplikację