Blisko 40 proc. Polaków nie odczuwa różnicy między konsultacją stacjonarną a online u lekarza

Opublikowano 04.11.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

badanie-medunit-wizyty-online

W najnowszym badaniu opinii przeprowadzonym na zlecenie przychodni Medunit, agencja badawcza SW Research przepytała tysiąc Polaków o ich doświadczenia z przychodniami POZ, medycyną rodzinną i leczeniem online. Rodacy mieli między innymi wskazać, jaki rodzaj wizyty – stacjonarny czy online – jest ich zdaniem lepszy i bardziej skuteczny. Blisko 40% respondentów odpowiedziało, że nie widzi różnicy, a ich zdaniem wizyta online w porównaniu ze standardową konsultacją stacjonarną jest taka sama. Co piąty (28%) uznał wizytę online za gorszą, a co dziesiąty za lepszą lub zdecydowanie lepszą (łącznie 13%). Czy telemedycyna na stałe opanuje skostniałe placówki POZ? A może to już się wydarzyło?

Sezon grypowy czas start!

Z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że jesienny sezon infekcyjny zaczął się rozkręcać jeszcze pod koniec lata. Kilka dni temu liczba zachorowań na COVID przebiła granicę 3000 osób w ciągu doby, a najwięcej zakażeń notuje się w województwach: mazowieckim, lubelskim i kujawsko-pomorskim.

Alarmujące są też dane dotyczące krztuśca. Tylko w pierwszej połowie tego roku (do końca lipca) zachorowało blisko 7000 osób. Liczba chorujących rośnie też m.in. w Belgii, Hiszpanii, Norwegii, czy Szwecji. Jeszcze w maju polskie media podawały, że w Polsce liczba zakażeń była – w tym czasie – pięciokrotnie wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

A przed nami jesień, powrót dzieci do szkoły i na uczelnie wyższe, jeżdżenie z pracy i do pracy w ciasnym autobusie. Polacy już okupują przychodnie lekarskie. Eksperci z Medunit oszacowali, że w ubiegłym miesiącu w ich placówce POZ w Gdańsku liczba pacjentów wzrosła dwukrotnie względem poprzedniego miesiąca. Większość przypadków to nagłe infekcje.

Do lekarza - online czy na krzesełko w gabinecie?

Według Polaków wizyta lekarska online, dostępna w ramach opieki POZ, ma sporo zalet. Po pierwsze rodacy doceniają to, że nie muszą jechać do przychodni (tak odpowiedziało 50% ankietowanych) oraz siedzieć na korytarzu pełnym innych chorych ludzi (43%).

Polacy cenią też sobie, że podczas takiej wizyty mogą otrzymać e-skierowanie, e-zwolnienie i e-receptę (36%). Wśród plusów wymieniają też szybszy kontakt z lekarzem (33%) i wygodę takiego rozwiązania (35%).

Co ciekawe, co dziesiąty ankietowany przyznaje (i ocenia to na plus), że woli wizytę online, bo podczas standardowej wizyty stacjonarnej wstydzi się mówić wprost o swoich dolegliwościach. Trzeba jednak podkreślić, że 12% respondentów przyznało, że nie widzi żadnych plusów wizyty w przychodni online.

wady-wizyt-online-medunit

Jak osłuchać pacjenta online? Oto jest pytanie

Według Polaków korzystanie z przychodni online ma też swoje wady. I nie są one związane tylko z nowymi technologiami lub przerwami w dostawie Internetu. Zresztą, o tym, że rodacy boją się problemów technicznych podczas konsultacji telemedycznej (np. zerwanego łącza) mówi aż 24% osób biorących udział w badaniu opinii Medunit. 

Największym minusem wizyty lekarskiej online jest brak możliwości obejrzenia i osłuchania pacjenta „na żywo” (tak twierdzi 58% badanych) oraz – ogólnie – brak bezpośredniego kontaktu z lekarzem (43%). 

Blisko 15% zauważyło, że do negatywów należy zaliczyć to, że lekarze nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w sprawnym prowadzeniu konsultacji medycznych online. A 13% uważa, że przekazywanie swoich danych osobowych (co jest konieczne w przypadku wizyty online) im się nie podoba. Co ważne, blisko 16% respondentów w ogóle nie dostrzega minusów. 

Najlepsze jest podejście hybrydowe, czyli na miarę potrzeb, co jest zresztą jednym z najważniejszych wniosków płynących z badania opinii Medunit. Blisko 40% ankietowanych przyznaje, że woli wizyty stacjonarne, ale korzysta też – w razie konieczności – z telekonsultacji. Co czwarty badany podkreśla (25%), że najbardziej ceni sobie podejście hybrydowe, czyli dopasowanie formy konsultacji do potrzeb i rodzaju dolegliwości.  

Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).


zalety-wizyt-online-medunit

Inni czytali również
Kobieta w aptece i lekarz z tabletem
Jakie leki wypisuje lekarz rodzinny? Przegląd najważniejszych zasad

Praca lekarza rodzinnego wiąże się z odpowiedzialnym i przemyślanym przepisywaniem leków. Jest to proces, który obejmuje nie tylko ocenę zdrowia pacjenta i wybór właściwej terapii, ale również przestrzeganie przepisów dot. wystawiania recept i refundacji. Lekarz pierwszego kontaktu może wypisywać recepty na dowolne leki, których potrzebuje pacjent.

Artykuł
14.11.2024
Ludzie w kolejce do lekarza i gabinet
Czy przychodnia może odmówić przyjęcia pacjenta?

W polskim systemie ochrony zdrowia istnieją ściśle określone przepisy, które regulują sytuacje, gdy placówka podstawowej opieki zdrowotnej może odmówić przyjęcia pacjenta, oraz przypadki, kiedy pacjent ma prawo do odbycia wizyty (np. zagrożenia życia). Lekarz rodzinny jest osobą, która decyduje o tym, czy ze względów medycznych konieczne jest udzielenie pacjentowi świadczenia zdrowotnego w dniu zgłoszenia do przychodni.

Artykuł
04.11.2024
Skierowanie online   jak otrzymać? Ile jest ważne?
Skierowanie online - jak otrzymać? Ile jest ważne?

Aby umówić się na badanie, czy wizytę do lekarza specjalisty niezbędne jest skierowanie. Wielu pacjentów decyduje się na prywatną wizytę w celu uniknięcia zbędnych kolejek. Z aplikacją Medunit otrzymanie skierowania jest proste. Wystarczy umówić się na wizytę u lekarza stacjonarnie bądź na teleporadę, aby otrzymać e-skierowanie na potrzebne świadczenie bez dodatkowych kosztów.

Artykuł
07.11.2024
internista-medunit
Internista - kim jest specjalista chorób wewnętrznych?

Internista to lekarz specjalista chorób wewnętrznych, zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem dorosłych. Dziedzina potocznie nazywanej interny jest zaliczana do jednej z najszerszych i najstarszych specjalizacji lekarskich, obejmującej wszystkie układy organizmu człowieka. Lekarze interniści najczęściej pracują na szpitalnym oddziale chorób wewnętrznych, izbie przyjęć, szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Artykuł
05.11.2024
eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
Pobierz aplikację Pobierz aplikację