Internista - kim jest specjalista chorób wewnętrznych?

Opublikowano 02.10.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

internista-medunit

Internista to lekarz specjalista chorób wewnętrznych, zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem dorosłych. Dziedzina potocznie nazywanej interny jest zaliczana do jednej z najszerszych i najstarszych specjalizacji lekarskich, obejmującej wszystkie układy organizmu człowieka. Lekarze interniści najczęściej pracują na szpitalnym oddziale chorób wewnętrznych, izbie przyjęć, szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Internista - kim jest specjalista chorób wewnętrznych? - podsumowanie

  • Internista to lekarz, który posiada specjalizację lekarską z zakresu chorób wewnętrznych. Posiada on szeroką wiedzę na temat schorzeń wszystkich układów w organizmie człowieka.

  • Lekarze interniści znajdują zatrudnienie w wielu placówkach w ramach NFZ, gdzie mogą przyjmować stacjonarnie, przeprowadzać wizyty domowe oraz teleporady.

  • Internista nie jest ani lekarzem rodzinnym, ani pediatrą - internista zajmuje się leczeniem dorosłych, natomiast lekarz rodzinny może diagnozować zarówno dorosłych, jak i dzieci, a pediatra specjalizuje się wyłącznie w opiece nad dziećmi i młodzieżą do 18. roku życia.

  • Specjalista chorób wewnętrznych może przyjmować prywatnie, oferując konsultacje i leczenie bez skierowania, co często skraca czas oczekiwania na wizytę.

Internista - kto to?

Internista to lekarz posiadający specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych, dzięki czemu posiada on ogólną wiedzę na temat wszystkich organów w organizmie człowieka. Sama interna jest zaliczana do jednej z najszerszych nauk, dzięki czemu możliwe jest holistyczne podejście do pacjenta.

W Polsce, aby móc zostać specjalistą chorób wewnętrznych, należy ukończyć studia lekarskie, a następnie odbyć kilkuletnie szkolenie specjalizacyjne. Po uzyskaniu tytułu specjalisty, lekarz internista może pracować w różnych instytucjach medycznych, od szpitali po przychodnie specjalistyczne.

Czy lekarz internista to lekarz pierwszego kontaktu?

Lekarz pierwszego kontaktu nie jest odrębną specjalizacją, tylko funkcją, którą może pełnić zarówno lekarz internista, jak i specjalista medycyny rodzinnej.

Lekarz internista - czym się zajmuje?

Lekarz internista przede wszystkim zajmuje się leczeniem chorób narządów wewnętrznych, często jest pierwszą osobą, która ocenia stan zdrowia pacjenta. Zadaniem internisty jest przeprowadzenie diagnostyki i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych, jednocześnie współpracując z innymi specjalistami oraz zadbanie o dalsze losy pacjenta.

Do lekarza internisty można się zgłosić, jeśli mamy dolegliwości układu krążenia, ale także kostno-stawowego, pokarmowego, moczowo-płciowego, odpornościowego, nerwowego, dróg oddechowych oraz chorób alergicznych czy chorób tarczycy.

Specjalista chorób wewnętrznych zajmuje się także profilaktyką chorób narządów wewnętrznych oraz jest uprawniony do przepisywania leków, wystawiania recept oraz skierowań na badania diagnostyczne i do szpitala.

Lekarz internista prywatnie

Wizyta u lekarza internisty prywatnie pozwala na szybki dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza kiedy jest to niemożliwe, aby odbyć wizytę w ramach NFZ.

Wielu internistów świadczy swoje własne prywatne praktyki lekarskie lub w ramach zatrudnienia w poszczególnych centrach medycznych. Możliwe jest również przeprowadzenie prywatnej telekonsultacji, co może być dużym udogodnieniem dla pacjentów, którzy nie mogą opuścić swojego domu.

Koszt prywatnej wizyty u internisty zwykle mieści się w granicach od 100 do 400 zł, w zależności od lokalizacji i doświadczenia lekarza.

Internista a lekarz rodzinny - podobieństwa i różnice

Internista a lekarz rodzinny to osoby posiadające odrębne specjalizacje. Ich dziedziny oraz działania mogą częściowo się pokrywać, przez co dochodzi do pewnego zamieszania w zrozumieniu różnic między nimi.

Internista zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób wewnętrznych u dorosłych, ze szczególnym naciskiem na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca czy układu oddechowego.

Główną różnicą między internistą a lekarzem medycyny rodzinnej jest fakt, że lekarz rodzinny zajmuje się również leczeniem dzieci i ma szersze kompetencje w zarządzaniu zdrowiem rodzinnym. Zarówno specjaliści chorób wewnętrznych, jak i lekarze rodzinni posiadają szeroką wiedzę ogólnomedyczną. Ich rola również obejmuje świadczenie działań profilaktycznych, wykonywanie szczepień czy kontrolowanie chorób przewlekłych.

Zobacz także: Lekarz rodzinny a skierowanie - na jakie badania może wystawić?

Pediatra a internista - podobieństwa i różnice

Podstawową różnicą między pediatrą a internistą jest grupa pacjentów, którymi się zajmują oraz rodzaj schorzeń, które leczą. Pediatra jest odpowiedzialny za dzieci i młodzież do 18. roku życia, przy czym internista zajmuje się leczeniem dorosłych pacjentów, zazwyczaj od 18. roku życia wzwyż.

Obie specjalizacje wymagają innego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego, z uwzględnieniem różnic w fizjologii dzieci i dorosłych, a także specyfiki ich potrzeb zdrowotnych.

Internista online

Możliwe jest przeprowadzenie konsultacji online z internistą, zwłaszcza kiedy pacjent może mieć problem z przyjazdem do placówki medycznej lub w sytuacji, kiedy zależy nam na uzyskaniu recepty czy zwolnienia na czas choroby.

Zalety konsultacji online mogą również obejmować aspekty ekonomiczne, gdyż nie trzeba ponosić kosztów dojazdu czy marnować czasu na oczekiwanie w kolejce. Teleporada również umożliwia skonsultowanie się ze specjalistą, który stacjonarnie przyjmuje w oddalonym dla nas miejscu.

Warto mieć jednak na uwadze, że teleporada online nigdy nie będzie całkowicie w stanie zastąpić wizyty stacjonarnej, podczas której lekarz ma możliwość dokładanego zbadania pacjenta.

W przychodni Medunit istnieje możliwość uzyskania konsultacji online z internistą lek. Bożeną Formelą.

Wizyta domowa - internista

Pacjent może poprosić o przeprowadzenie wizyty domowej przez internistę, zwłaszcza w sytuacjach, gdy ma problem, aby udać się do przychodni np. z powodu ograniczonej mobilności, ciężkiego stanu zdrowia oraz wieku. Wizyta domowa pozwala na przeprowadzenie pełnej konsultacji medycznej w komfortowych warunkach pacjenta.

Internista w trakcie wizyty domowej przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, badanie przedmiotowe (na przykład badanie jamy brzusznej) oraz zaproponuje dalsze postępowanie oraz leczenie.

Lekarz internista prywatnie - wizyty domowe

Prywatne wizyty domowe świadczone przez specjalistów chorób narządów wewnętrznych mogą być dobrym rozwiązaniem dla pacjentów przewlekle chorych, z ograniczoną mobilnością w szczególnych sytuacjach, kiedy wymagana jest jak najszybsza pomoc.

Koszt prywatnej wizyty domowej zwykle będzie wyższy niż ten, który można ponieść podczas zwykłej konsultacji. Najczęściej jest to około 200-400 złotych w zależności od lokalizacji i zakresu usług.

Internista - Gdańsk

Na terenie Gdańska dostępnych jest wiele placówek, w których można się skonsultować z lekarzem internistą, zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Przykładem jest przychodnia Medunit, gdzie pacjentami w ramach NFZ zajmuje się internista lek. Bożena Formela.

Przychodnia Medunit jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, co znaczy, że posiadając ubezpieczenie zdrowotne, możesz korzystać z jej usług bez dodatkowych opłat.

Lekarz internista prywatnie - Gdańsk

W Gdańsku możliwe jest skorzystanie z prywatnych usług w kilku placówkach medycznych. Zwykle czas oczekiwania jest krótki i wynosi on kilka dni. Koszt, który należy ponieść, będzie się różnić w zależności od miejsca oraz doświadczenia lekarza.

Teleporada - internista

Teleporada u internisty może być wygodnym rozwiązaniem, ze względu na to, że umożliwia pacjentom uzyskanie porady lekarskiej bez konieczności wizyty w gabinecie. Podczas teleporady pacjent może omówić swoje dolegliwości, skonsultować wyniki badań czy dostać receptę i zwolnienie.

Teleporady często skracają czas oczekiwania na odbycie konsultacji oraz nie wymagają wychodzenia z domu, co może być dużą oszczędnością czasu oraz udogodnieniem, kiedy pacjent ma problem z mobilnością.

Jakie choroby leczy internista?

Internista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem szerokiego spektrum schorzeń u dorosłych pacjentów. Do najczęstszych chorób, jakimi zajmuje się specjalista chorób wewnętrznych zalicza się:

  • choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność serca, zaburzenia rymu pracy serca np. migotanie przedsionków;

  • choroby układu oddechowego: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zapalenie płuc;

  • choroby układu moczowego: przewlekła choroba nerek, zapalenie pęcherza, kamica nerkowa;

  • choroby układu hormonalnego: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, cukrzyca, zaburzenia metaboliczne;

  • choroby układu pokarmowego: choroba wrzodowa, refluks żołądkowo-przełykowy, zespół jelita nadwrażliwego (IBS), wrzodziejące zapalenie jelita grubego;

  • choroby układu kostno-stawowego: osteoporoza, choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów);

  • choroby skóry: alergie skórne, łuszczyca, kontaktowe zapalenie skóry;

  • infekcje wirusowe czy bakteryjne: grypa, angina;

  • zaburzenia metaboliczne: hipercholesterolemia, otyłość, zaburzenia lipidowe.

Internista zarobki - ile zarabia internista?

Średnia miesięczna pensja lekarza internisty wynosi około 12 tysięcy złotych. To, ile zarabia lekarz internista może się również różnić w zależności od miasta, w którym pracuje lekarz, doświadczenia oraz ilości dyżurów.

Towarzystwo Internistów Polskich - co to?

Towarzystwo Internistów Polskich to stowarzyszenie, które łączy polskich specjalistów chorób wewnętrznych. Za datę formalnego powstania towarzystwa uznaje się rok 1906, a swoją nazwę nosi od 1923 roku. Towarzystwo Internistów Polskich wchodzi w skład European Federation of Internal Medicine.

Celem działalności towarzystwa jest dbanie o rozwój medycyny wewnętrznej, promowanie wiedzy z zakresu chorób wewnętrznych, kształcenie specjalistyczne i ustawiczne oraz umacnianie i reprezentowanie środowiska polskich internistów.

Czy internista może wystawić skierowanie na rezonans?

Lekarz internista może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny, jednak w ramach publicznego systemu zdrowotnego (np. NFZ w Polsce) może być wymagane posiadanie skierowania od innego specjalisty (np. neurologa, ortopedy).

Do objawów, które mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia wymagające dokładniejszej diagnostyki za pomocą rezonansu magnetycznego zalicza się:

  • urazy głowy i kręgosłupa, które wymagają dogłębniejszej oceny;

  • przewlekły ból niewiadomego pochodzenia, który nie reaguje na standardowe leczenie;

  • podejrzenie choroby nowotworowej lub innych poważnych schorzeń wymagających szczegółowej oceny tkanek miękkich;

  • występowanie neurologicznych objawów, takich jak utrata czucia, osłabienie mięśni, problemy z równowagą lub koordynacją.

Zobacz także: Skierowanie online - jak otrzymać? Ile jest ważne?

Czy internista może wystawić L4?

Internista może wystawić L4. To, czy lekarz może wystawić zwolnienie nie jest zależne od specjalizacji czy miejsca pracy.

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie (L4) online - jak je otrzymać?

Bibliografia

  • Towarzystwo Internistów Polskich [dostęp online wrzesień 2024]: https://tip.org.pl/artykul.html?aid=43334
  • Wikipedia [dostęp online wrzesień 2024]: https://en.wikipedia.org/wiki/Internal_medicine
  • Inni czytali również
    Lekarz rodzinny a skierowanie   na jakie badania może wystawić?
    Lekarz rodzinny a skierowanie - na jakie badania może wystawić?

    Zadaniem lekarza POZ jest między innymi diagnozowanie i leczenie najczęstszych dolegliwości, a w razie potrzeby kierowanie pacjentów na badania diagnostyczne lub do lekarzy specjalistów. Decyzja o konieczności wykonania badań jest podejmowana w oparciu o wiedzę medyczną na podstawie wywiadu i wskazań, nie na żądanie pacjenta. 

    Artykuł
    14.10.2024
    Czy darmowa recepta online obejmuje wszystkie leki?
    Czy darmowa recepta online obejmuje wszystkie leki?

    Recepta online to dokument elektroniczny, który może wystawić lekarz w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarz specjalista, stomatolog czy pielęgniarka. E-recepta może być zrealizowana w każdej aptece na terenie Polski. Zgodnie z przepisami, darmowa recepta online obejmuje wszystkie leki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

    Artykuł
    17.06.2024
    Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?
    Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?

    Recepty online to wygodne rozwiązanie, które pozwala na wystawienie recepty bez konieczności wychodzenia z domu. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy zarejestrować się na platformie e-recepty i posiadać profil zaufany. Po wygenerowaniu recepty online, w jej górnej części znajduje się oznaczenie odpłatności. Oznaczenie to składa się z litery i liczby. Litera oznacza kategorię odpłatności, a liczba - procentowy udział pacjenta w kosztach leku.

    Artykuł
    24.09.2024
    Skierowanie online   jak otrzymać? Ile jest ważne?
    Skierowanie online - jak otrzymać? Ile jest ważne?

    Aby umówić się na badanie, czy wizytę do lekarza specjalisty niezbędne jest skierowanie. Wielu pacjentów decyduje się na prywatną wizytę w celu uniknięcia zbędnych kolejek. Z aplikacją Medunit otrzymanie skierowania jest proste. Wystarczy umówić się na wizytę u lekarza stacjonarnie bądź na teleporadę, aby otrzymać e-skierowanie na potrzebne świadczenie bez dodatkowych kosztów.

    Artykuł
    24.09.2024
    eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
    Pobierz aplikację Pobierz aplikację