Już połowa Polaków korzysta z recept online w ramach POZ

Opublikowano 23.09.2024

Autor Redakcja MEDUNIT

badanie-recepta-online-medunit

Aż 53% Polaków, biorących udział w badaniu opinii, przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie przychodni Medunit, deklaruje że korzysta z recept online w ramach opieki POZ. Z kolei 32% twierdzi, że jeszcze nie sięgało po takie rozwiązanie, ale nie wyklucza tego w przyszłości. Ponad 50% ankietowanych wskazuje, że pozyskanie recepty online podczas telekonsultacji lekarskiej (w ramach POZ) jest według nich łatwe lub bardzo łatwe. Telemedycyna wciąż usprawnia pracę przychodni oraz życie pacjentów. 

Telemedycyna w POZ

Konsultacje z lekarzami przez telefon albo online były – podczas pandemii – codziennością, także w przychodniach POZ. Okazuje się, że część placówek poszła z duchem czasu i wciąż oferuje dostęp do lekarzy w takiej formie. Aż 36% osób biorących udział w badanu opinii Medunit przyznaje, że w ich przychodniach POZ możliwość konsultacji z lekarzem za pośrednictwem telefonu lub internetu, została wprowadzona w pandemii ale wciąż jest dostępna. Co czwarty rodak deklaruje, że u niego taka forma wizyt skończyła się wraz z końcem pandemii. Blisko 30% nie wie, czy taka formuła leczenia (w jego przychodni) jeszcze istnieje.

Telemedycyna w cenie

Tymczasem z najnowszego badania opinii przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Medunit wynika, że wśród największych plusów tradycyjnych przychodni POZ są, według Polaków, cztery kwestie. Po pierwsze bezpłatne usługi (tak odpowiedziało 47%), po drugie lokalizacja blisko domu (50%), po trzecie możliwość otrzymania recepty online (prawie 33%), a po czwarte możliwość odbycia teleporady w ramach placówki POZ (prawie 28%).

Co jeszcze, poza rozwiązaniami technologicznymi i telemedycznymi, cenią rodacy w swoich placówkach POZ? Z badania Medunit wynika, że dla Polaków ważne jest „chodzenie” do tego samego lekarza od lat, który zna historię medyczną pacjenta (36%). Kluczowy jest też poziom wiedzy medyka (tak odpowiedziało blisko 30% badanych).

Wśród negatywów jest zbyt długi czas oczekiwania na wizytę lekarską w ramach POZ (35%), słaba organizacja placówki (23%), niemiłe panie w rejestracji (15%), zbyt mało uwagi poświęcanej pacjentowi podczas wizyty stacjonarnej (15%) oraz problem z wypisaniem recepty lub skierowania na badania (blisko 10%).

Trzeba przyznać, że odpowiedzią na powyższe problemy są konsultacje telemedyczne (oczekiwanie na wizytę jest krótsze, a konsultację można umówić online pomijając panie z recepcji). Okazuje się, że rodacy wciąż wolą chodzić do lekarza stacjonarnie (tak deklaruje 40% ankietowanych), ale gdy zajdzie taka potrzeba chętnie korzystają z teleporad w ramach POZ (również 40%). Ich zdaniem najlepsze jest leczenie hybrydowe, czyli dopasowane do konkretnych potrzeb, dolegliwości i stanu zdrowia pacjenta.
badanie-medunit-negatywy-wizyta-poz

Pacjenci cenią też recepty online

53% ankietowanych biorących udział w badaniu opinii przeprowadzonym dla Medunit zadeklarowało, że korzysta z recepty online (czyli recepty wystawionej podczas konsultacji lekarskiej online/teleporady) w ramach opieki w przychodni POZ. Co trzeci ankietowany (32%) twierdzi, że dotychczas nie miał takiej potrzeby, ale nie wyklucza tego w przyszłości.

badanie-medunit-dostep-do-recept-online

Rodacy, zapytani o to, czy łatwo uzyskać receptę online w ich przychodni POZ, odpowiadali, że łatwo (31%), bardzo łatwo (18%) lub średnio (blisko 27%). Tylko 6% odpowiedziało, że trudno dostać e-receptę, a 17% nie miało zdania (lub jeszcze nie korzystało z tego rozwiązania).

Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).

Bibliografia

  • Badanie opinii przeprowadzone na zlecenie przychodni Medunit przez agencję badawczą SW Research. Termin badania: wrzesień 2024, metodologia: CAWI, N=1000 (reprezentatywna grupa respondentów)
  • Inni czytali również
    internista-medunit
    Internista - kim jest specjalista chorób wewnętrznych?

    Internista to lekarz specjalista chorób wewnętrznych, zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem dorosłych. Dziedzina potocznie nazywanej interny jest zaliczana do jednej z najszerszych i najstarszych specjalizacji lekarskich, obejmującej wszystkie układy organizmu człowieka. Lekarze interniści najczęściej pracują na szpitalnym oddziale chorób wewnętrznych, izbie przyjęć, szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

    Artykuł
    02.10.2024
    Lekarz rodzinny a skierowanie   na jakie badania może wystawić?
    Lekarz rodzinny a skierowanie - na jakie badania może wystawić?

    Zadaniem lekarza POZ jest między innymi diagnozowanie i leczenie najczęstszych dolegliwości, a w razie potrzeby kierowanie pacjentów na badania diagnostyczne lub do lekarzy specjalistów. Decyzja o konieczności wykonania badań jest podejmowana w oparciu o wiedzę medyczną na podstawie wywiadu i wskazań, nie na żądanie pacjenta. 

    Artykuł
    14.10.2024
    Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?
    Co znaczą oznaczenia odpłatności w receptach online?

    Recepty online to wygodne rozwiązanie, które pozwala na wystawienie recepty bez konieczności wychodzenia z domu. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy zarejestrować się na platformie e-recepty i posiadać profil zaufany. Po wygenerowaniu recepty online, w jej górnej części znajduje się oznaczenie odpłatności. Oznaczenie to składa się z litery i liczby. Litera oznacza kategorię odpłatności, a liczba - procentowy udział pacjenta w kosztach leku.

    Artykuł
    24.09.2024
    Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?
    Czy Medunit jest bezpieczny? Jak funkcjonuje przychodnia?

    Medunit jest przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która oferuje świadczenia refundowane w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). Pacjent ma możliwość umówienia wizyty zarówno stacjonarnie w placówce Medunit przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Gdańsku, jak i konsultacji online poprzez aplikację mobilną (konsultacje online). W Medunit pracuje wykwalifikowany personel z szeroką wiedzą medyczną. Wystarczy rejestracja w aplikacji Medunit i wypełnienie formularza medycznego, a pacjent uzyskuje nieograniczony dostęp do recept elektronicznych oraz konsultacji online. Co ważne, konsultacja z lekarzem jest możliwa z dowolnego miejsca. 

    Artykuł
    11.10.2024
    eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
    Pobierz aplikację Pobierz aplikację