Jak przyspieszyć okres? Tabletki i domowe sposoby

Opublikowano 13.01.2025

Autor Redakcja MEDUNIT

Jak przyspieszyć okres? Tabletki i domowe sposoby

Miesiączka często wiąże się z dodatkowymi objawami, takimi jak bóle brzucha, nudności czy gorsze samopoczucie. Wiele kobiet zastanawia się, czy jest możliwe, aby przyspieszyć miesiączkę. Do najczęściej wykorzystywanych metod w celu przyspieszenia okresu należą leki (np. luteina, tabletki antykoncepcyjne), ale również gorące kąpiele, trening czy stosunek seksualny.

W jakich sytuacjach może spóźniać się okres?

Najczęstszą przyczyną opóźniającej się miesiączki może być ciąża. Aby wykluczyć zapłodnienie wystarczy wykonać test ciążowy wykrywający hormon β-HCG w moczu (popularny test dostępny np. w aptece, strumieniowy lub płytkowy) lub udać się do laboratorium w celu oznaczenia poziomu tego hormonu we krwi.

Do innych możliwych powodów spóźniającego się okresu należą:

  • menopauza;

  • antykoncepcja hormonalna, zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy);

  • stres;

  • nadmierna aktywność fizyczna;

  • niedowaga, nadwaga;

  • przyjmowanie niektórych leków.

Czy da się przyspieszyć termin okresu?

Przyspieszenie okresu jest możliwe, jednak reakcja organizmu kobiety może być różna - najbardziej skutecznym sposobem są leki hormonalne.

Warto pamiętać, że nieregularne miesiączki, towarzyszące stanom takim jak zaburzenia wagi czy choroby endokrynologiczne, mogą nie ustąpić aż do ich wyleczenia lub ustabilizowania.

Co zrobić żeby przyspieszyć miesiączkę? Jak wywołać spóźniający się okres?

Domowe sposoby na wywołanie okresu. Jak naturalnie przyspieszyć okres?

Zioła, napary

Niektóre zioła i produkty spożywcze wpływają na krążenie krwi w obszarze miednicy oraz macicy, co może spowodować przesunięcie terminu miesiączki. Do takich produktów należą m.in. imbir, kurkuma, dziurawiec, melisa, pietruszka (napar), pluskwica czarna.

Powyższe suplementy mogą wpływać na działanie innych przyjmowanych leków. Warto skonsultować możliwe interakcje z farmaceutą lub lekarzem, aby zminimalizować skutki uboczne.

Gorąca kąpiel, ćwiczenia, masaż

Domowe sposoby, takie jak gorąca kąpiel, termofor, aktywność fizyczna pozwalają na zrelaksowanie się i zmniejszenie poziomu napięcia czy stresu. Warto pamiętać, że nadmierny, intensywny trening może przynieść odwrotny skutek i opóźniać dodatkowo krwawienie.

Czy witamina C przyspiesza okres? (Jak przyspieszyć okres witaminą c?)

Witamina C wywiera pozytywny wpływ na poziom hormonów, jednak nie ma dowodów naukowych pokazujących efekty przesuwania terminu miesiączki nawet przy dużych dawkach.

Jak przyspieszyć okres aspiryną?

Kwas acetylosalicylowy, zwany aspiryną, sugerowany jest jako środek na przyspieszenie krwawienia miesięcznego. Nie istnieją dowody wskazujące na ich skuteczność w zmianie przewidywanego terminu okresu.

Przyspieszony okres po stosunku?

Hormony, które są wydzielane podczas stosunku, w połączeniu z aktywnością fizyczną mogą wpłynąć u niektórych kobiet na cykl miesiączkowy i przyspieszyć krwawienie.

Istnieją różne metody możliwe do zastosowania w domu, jednak warto pamiętać, że nie zawsze i nie u każdej kobiety będą one skuteczne. Jeżeli masz wątpliwości związane ze swoim cyklem, skontaktuj się z lekarzem ginekologiem.

Tabletka na przyspieszenie okresu

Tabletki antykoncepcyjne

Skutecznym sposobem na zmienienie terminu miesiączki jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Warto jednak pamiętać, że aby sposób ten zadziałał, trzeba zaplanować przyjmowanie tabletek odpowiednio wcześniej pod kontrolą lekarza. Ginekolog pomoże dobrać odpowiedni produkt i doradzi jak go stosować.

Zobacz także: Tabletki antykoncepcyjne - działanie, przeciwwskazania. Poradnik 2024

Duphaston

Duphaston to progestagen, który pomaga w regulacji cyklu, naśladując działanie hormonu progesteronu. Inne wskazania do przyjmowania Duphastonu to m.in. zespół napięcia przedmiesiączkowego, endometrioza, leczenie niepłodności, zmniejszenie ryzyka poronienia.

Luteina

Także luteina stosowana jest w zaburzeniach cyklu miesiączkowego, gdy stężenie progesteronu w organizmie kobiety jest zbyt niskie. Podobnie jak Duphaston, może być stosowany w leczeniu endometriozy, niepłodności, poronień czy jako hormonalna terapia zastępcza.

Jak przyspieszyć okres o 3 dni? Jak przyspieszyć okres o tydzień?

U wielu kobiet miesiączka przypada na nieodpowiedni czas i chciałyby przesunąć jej termin o konkretną liczbę dni. Jest to możliwe jedynie z tabletkami antykoncepcyjnymi - są najpewniejszym sposobem na zmianę daty krwawienia.

Warto pamiętać, że każdy organizm indywidualnie reaguje na środki hormonalne i dokładne kalkulacje mogą się nie sprawdzić. Także istotnym jest, aby udać się do ginekologa i zacząć przyjmować tabletki antykoncepcyjne odpowiednio wcześnie. Pozostałe metody, o ile zadziałają, nie pozwalają przewidzieć terminu okresu.

Zobacz także: Najtańsza antykoncepcja - tabletki, prezerwatywa, plastry i inne - porównanie cen

Jak przyspieszyć koniec okresu?

Miesiączka to fizjologiczna część cyklu menstruacyjnego. Spowodowana jest złuszczaniem endometrium macicy w przypadku kiedy nie doszło do zapłodnienia.

Nie istnieje skuteczny sposób na szybsze zakończenie krwawienia miesiączkowego. Jeżeli cierpisz na obfite okresy, rozwiązaniem może być antykoncepcja hormonalna. Hormony w niej zawarte pozwalają na zmniejszenie comiesięcznego przyrostu endometrium macicy, i tym samym - zredukowanie nasilenia krwawienia.

FAQ Jak przyspieszyć okres?

Nie jest możliwe wcześniejsze wywołanie miesiączki. Wystąpienie menarche (pierwszego okresu) zależne jest od wielu czynników, przede wszystkim genetycznych oraz środowiskowych.

Istnieje wiele domowych, jak i farmakologicznych sposobów na przyspieszenie okresu lub jego opóźnienie. Należą do nich m.in. gorące kąpiele, wysiłek fizyczny, zioła, napary, jednak najskuteczniejszym z nich jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz innych leków przeznaczonych w celu regulacji cyklu.

Bibliografia

  • https://www.naturalcycles.com/cyclematters/how-to-delay-your-period
  • https://www.healthline.com/health/womens-health/induce-period
  • https://www.verywellhealth.com/how-to-make-your-period-come-faster-7480876#toc-emmenagogues-period-inducing-herbs
  • Inni czytali również
    Antykoncepcja hormonalna   skutki uboczne  Czy antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa?
    Antykoncepcja hormonalna - skutki uboczne. Czy antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa?

    Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży z wykorzystaniem analogów żeńskich hormonów płciowych. Występują one jako tabletki, plastry, krążki dopochwowe czy iniekcje. Antykoncepcja hormonalna nie jest wolna od efektów ubocznych. Najczęstsze niepożądane objawy to zaburzenia miesiączkowania, spadek libido, nudności. 

    Artykuł
    13.01.2025
    Bóle menstruacyjne   jak leczyć? Leki na receptę i bez recepty  domowe sposoby
    Bóle menstruacyjne - jak leczyć? Leki na receptę i bez recepty, domowe sposoby

    Bóle menstruacyjne to dolegliwość, z którą zmaga się wiele kobiet w wieku rozrodczym. Mogą mieć różne nasilenie i objawy towarzyszące. Wzmożona bolesność zwykle pojawia się pierwszego dnia, na kilka godzin przed rozpoczęciem krwawienia i zmniejsza się w kolejnych dniach. Aby wiedzieć jak poradzić sobie z bolesnymi miesiączkami, warto skonsultować się ze specjalistą. Leki, które mogą pomóc to m.in. Ketonal Active, Ketokaps Max, Nimesil.

    Artykuł
    20.01.2025
    Tabletka
    Tabletka "dzień po" - antykoncepcja awaryjna Poradnik 2025: czy bezpieczna, działanie, cena, rodzaje

    Tabletkę "dzień po" stosuje się jako antykoncepcję awaryjną. Mechanizm działania tabletek "dzień po" opiera się w głównej mierze na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, co znacznie zmniejsza ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Dostępne są 2 substancje zapobiegające niechcianej ciąży - lewonorgestrel, który trzeba przyjąć w ciągu 72 godzin od współżycia i octan uliprystalu, dla którego ten przedział czasowy jest dłuższy i wynosi 120 godzin. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest tym większa, im szybciej zostanie przyjęta.

    Artykuł
    13.01.2025
    Escapelle   E recepta za darmo na NFZ z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
    Escapelle - E-recepta za darmo na NFZ z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

    Escapelle jest lekiem, który stosowany jest jako antykoncepcja awaryjna. Oznacza to, że ma na celu zapobiec nieplanowej ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym bądź, jeśli inne metody antykoncepcji zawiodły. Substancję czynną stanowi lewonorgestrel, który powoduje opóźnienie owulacji i uniemożliwienie zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej. Aktualnie wciąż jest dostępny wyłącznie na receptę. 

    Charakterystyka produktów leczniczych
    17.01.2025
    eKonsultacja z eReceptą za darmo na NFZ w aplikacji Medunit
    Pobierz aplikację Pobierz aplikację