Wskazania: Niedostatecznie kontrolowana cukrzyca typu 2 (jako uzupełnienie diety i wysiłku fizycznego) - w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.
Zastosowanie: Lek należy podawać podskórnie;
Dawkowanie: Dawka wstrzykiwana raz w tygodniu, zwiększana co 4 tygodnie aż do osiągnięcia dawki docelowej;
Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, cukrzyca typu 1, cukrzycowa kwasica ketonowa, ciężka zastoinowa niewydolność serca (NYHA IV), schyłkowa niewydolność nerek, ostre zapalenie trzustki wywołane dotychczasową terapią lekiem Ozempic
Główne działania niepożądane: Wymioty, nudności, biegunka, zwiększona aktywność amylazy
Jak działa lek Ozempic?
Substancją czynną zawartą w leku Ozempic jest semaglutyd, który jest analogiem ludzkiego hormonu glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1). Mechanizm działania polega na wybiórczym łączeniu się z receptorem GLP-1, a następnie jego aktywacji. GLP-1 jest odpowiedzialne za wielokierunkowe działanie w zakresie regulowania łaknienia, stężenia glukozy oraz czynności układu sercowo-naczyniowego.
Semaglutyd reguluje wydzielanie glukagonu i insuliny, jednocześnie poprawiając kontrolę glikemii przez zmniejszanie stężenia glukozy we krwi na czczo i po posiłkach. Lek powoduje zmniejszenie masy ciała oraz masy tłuszczowej w wyniku zmniejszenia podaży kalorii oraz zahamowania łaknienia, również na pokarmy wysokotłuszczowe. Dodatkowo niektóre badania wykazują korzystny wpływ semaglutydu na stężenie lipidów.
Skład leku Ozempic
Substancją czynną zawartą w leku jest semaglutyd. W przypadku substancji pomocniczych wymienia się: disodu fosforan dwuwodny; glikol propylenowy, fenol, kwas solny (do dostosowania pH), sodu wodorotlenek (do dostosowania pH), woda do wstrzykiwań.
Ozempic - działania niepożądane
W przypadku stosowania leku Ozempic, u niektórych osób mogą pojawić się działania niepożądane. Do najczęściej występujących zalicza się:
hipoglikemia podczas równoczesnego stosowania z insuliną lub pochodną sulfonylomocznika;
nudności, biegunka;
ból brzucha wzdęcie brzucha, zaparcie, dyspepsja, zapalenie żołądka, choroba refluksowa przełyku, odbijanie się, nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych;
zmniejszenie apetytu;
kamica żółciowa;
zmęczenie;
zmniejszenie masy ciała;
zwiększona aktywność enzymów trzustkowych (lipaza, amylaza);
zaburzenia smaku;
przyspieszenie czynności akcji serca;
ostre zapalenie trzustki;
opóźnione opróżnianie żołądka;
reakcje w miejscu wstrzyknięcia.
W przypadku rzadziej występujących skutków ubocznych wymienia się: reakcje anafilaktyczne, niedrożność, obrzęk naczynioruchowy.
Ozempic face - co to?
Ozempikowa twarz (ang. Ozempic face) jest skutkiem ubocznym pojawiającym się w trakcie przyjmowania leków zawierających semaglutyd. Mechanizm działania Ozempicu wiąże się z szybką utratą tkanki tłuszczowej, również w okolicy twarzy, przez co może dochodzić wiotczenia skóry, zapadnięcia policzków oraz pogłębienia zmarszczek.
Ozempic - stosowanie
Produkt leczniczy jest dostępny w postaci roztworu do podawania podskórnego, raz na tydzień o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku.
Lek należy wstrzykiwać podskórnie w brzuch, ramię lub udo. Leku nie wolno podawać dożylnie ani domięśniowo.
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Ozempic
Rozpoczęcie terapii powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim oraz badaniem, gdyż niektóre schorzenia czy aktualnie przyjmowane leki mogą stanowić przeciwwskazanie do leczenia lekiem Ozempic.
Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u chorych na cukrzycę typu 1 ani w leczeniu cukrzycowej kwasicy ketonowej. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania leku w leczeniu pacjentów z zastoinową niewydolnością serca klasy IV. W przypadku pacjentów leczonych semaglutydem w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną, należy zachować ostrożność ze względu na zwiększone ryzyko hipoglikemii.
W trakcie leczenia mogą pojawić się działania niepożądane ze strony układu pokarmowego. Odwodnienie powstałe na skutek wymiotów czy biegunek może prowadzić do pogorszenia funkcji nerek. W trakcie stosowania, u niektórych pacjentów zaobserwowano występowanie ostrego zapalenia trzustki.
Pozostałe ostrzeżenia
Pacjenci z retinopatią cukrzycową, którzy byli leczeni insuliną i semaglutydem, z większą częstotliwością rozwijali powikłania wynikające z cukrzycowej choroby oczu, dlatego tę grupę chorych należy ściśle monitorować i prowadzić leczenie zgodnie z wytycznymi klinicznymi.
Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów z umiarkowanym, łagodnymi czy ciężkim zaburzeniami czynności nerek. W przypadku chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, doświadczenie kliniczne jest ograniczone i powinno się stosować lek zachowując ostrożność.
Warto zaznaczyć, że Ozempic nie powinien być stosowany jako zamiennik insuliny.
Przeciwwskazania do stosowania leku Ozempic
Przeciwwskazane jest przyjmowanie leku, gdy występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład produktu leczniczego. Dodatkowo lek nie powinien być stosowany przez pacjentów z następującymi schorzeniami:
cukrzyca typu 1,
cukrzycowa kwasica ketonowa,
schyłkowa niewydolność nerek z dializoterapią,
ciężka niewydolność serca stopnia IV wg NYHA,
ciąża i karmienie piersią.
Interakcje
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Ozempic, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach, gdyż niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje.
Do leków, które mogłyby wchodzić w interakcje zalicza się:
pochodne sulfonylomocznika, insulina - należy rozważyć zmniejszenie dawki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii;
inni agoniści GLP-1 - możliwe zwiększenie ryzyko działań niepożądanych przy jednoczesnym stosowaniu;
tyroksyna - w trakcie jednoczesnego stosowania dochodzi do zwiększenia całkowitej ekspozycji, dlatego zaleca się monitorowanie czynności tarczycy.
Warto mieć na uwadze, że semaglutyd może opóźniać opróżnianie żołądka i wpływać na szybkość wchłaniania jednocześnie przyjmowanych doustnych produktów leczniczych.
Dla kogo jest lek Ozempic?
Lek Ozempic jest przeznaczony do stosowania u dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 łącznie z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym. Preparat można stosować w monoterapii u pacjentów, u których stosowanie metforminy jest niewskazane ze względu na nietolerancję lub istniejące przeciwwskazania oraz w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy.
Ozempic również odgrywa dużą rolę w leczeniu otyłości.
Dawkowanie leku Ozempic
Dawkowanie leku zawsze powinno być indywidualnie ustalone z lekarzem w trakcie wizyty.
Zaleca się rozpoczęcie terapii od dawki 0,25 mg semaglutydu raz na tydzień. Po 4 tygodniach stosowania, dawkę należy zwiększyć do 0,5 mg raz na tydzień. Następnie, po co najmniej 4 tygodniach przyjmowania dawki 0,5 mg raz na tydzień, dawkę można zwiększyć do 1 mg raz na tydzień w celu dodatkowej poprawy kontroli glikemii. Po upłynięciu 4 tygodni stosowania dawki 1 mg można ją zwiększyć do 2 mg raz na tydzień w celu dodatkowej poprawy kontroli glikemii.
Nie zaleca się przyjmowania większej dawki niż 2 mg na tydzień.
Pominięcie dawki Ozempic - co robić?
W sytuacji, gdy doszło do pominięcia podania dawki leku Ozempic i upłynęło nie więcej niż 5 dni od dnia, w którym należało wziąć preparat, należy przyjąć lek jak najszybciej, a kolejną dawkę tak jak zwykle, w wybranym uprzednio dniu.
Gdy od dnia, w którym należało przyjąć lek upłynęło więcej niż 5 dni, należy pominąć zapomnianą dawkę, a kolejną podać normalnie, w wybranym uprzednio dniu tygodnia.
Ozempic a ciąża i karmienie piersią
Ze względu na ograniczone dane dotyczące stosowania semaglutydu u kobiet w okresie ciąży, w sytuacji, gdy pacjentka planuje zajść w ciążę lub gdy jest w ciąży, powinna zaprzestać przyjmowanie leku.
Biorąc pod uwagę badania, które zostały przeprowadzone na zwierzętach i potwierdziły przenikanie semalutydu do mleka, lek Ozempic nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.
Ozempic a zdolność prowadzenia pojazdów
Przyjmowanie leku Ozempic nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów lub maszyn.
Ozempic a alkohol
Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie stosowania jakichkolwiek ze względu na możliwość zaburzenia działania preparatu lub powodowania działań niepożądanych.
Ozempic - zamienniki
Dostępnym produktem leczniczym zawierającym tę samą substancję czynną, co Ozempic jest Wegovy.
Rybelsus a Ozempic - różnice, podobieństwa
Rybelsus jest preparatem zawierającym tę samą substancję czynną, co Ozempic, czyli semaglutyd. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi produktami leczniczymi jest sposób przyjmowania- Rybelsus jest w postaci tabletek, które należy przyjmować codziennie. W związku z tym, że Ozempic przyjmuje się podskórnie, cechuje się większą biodostępnością oraz stopniem wchłaniania, co może się przekładać na szybsze pojawienie się efektów klinicznych.
Decyzja o wyborze preparatu powinna zostać skonsultowana z lekarzem, który powinien dobrać lek jak najlepiej dopasowany do potrzeb pacjenta.
Saxenda a Ozempic - różnice, podobieństwa
Zarówno Saxenda, jak i Ozempic zawierają substancje aktywne należące do grupy agonistów receptora dla glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP1), co oznacza, że mechanizm działania jest bardzo podobny. W przypadku Ozempicu jest to semaglutyd, a w przypadku Saxendy - liraglutyd.
Pomimo podobieństwa, leki różnią się wskazaniami do stosowania. Ozempic jest zatwierdzony do stosowania przede wszystkim u chorych z cukrzycą typu 2 oraz off label w celu redukcji masy ciała, podczas gdy Saxenda jest zatwierdzona głównie do leczenia otyłości.
Trulicity a Ozempic - różnice, podobieństwa
Trulicty i Ozempic to preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 o tym samym mechanizmie działania - oddziałują na receptory GLP-1, pomagając kontrolować poziom cukru we krwi. Preparaty różnią się substancją czynną, Trulicity zawiera duraglutyd, a Ozempic - semaglutyd.
Oba produkty lecznicze są dostępne w postaci roztworu do podskórnego wstrzykiwania i powinny być stosowane raz w tygodniu.
Co się dzieje po odstawieniu Ozempic?
Wiele pacjentów przyjmujących Ozempic raportuje, że po odstawieniu leku dochodzi do ponownego przyrostu masy ciała. Dodatkowo mogą pojawić się inne objawy niepożądane, takie jak np. podwyższone ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu.
Ozempic - jak długo może być poza lodówką?
Po pierwszym otwarciu, lek Ozempic może być poza lodówką do 6 tygodni. Nie należy zamrażać leku.
Co uszkadza Ozempic?
Tak jak każdy lek, Ozempic może również powodować wystąpienie działań niepożądanych. Odnosząc się do układu pokarmowego, podczas stosowania pacjent może zauważyć u siebie nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia. Istnieje również ryzyko zapalenia trzustki, które wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Przyjmowanie Ozempicu wiąże się również z większym ryzykiem wystąpienia kamicy żółciowej i zapalenia pęcherzyka żółciowego.
Bibliografia
Novo Nordisk Polska [dostęp online styczeń 2025]:
https://www.novonordisk.pl/content/dam/nncorp/pl/pl/pdfs/products/Ozempic_ChPL.pdf
He L, Wang J, Ping F, Yang N, Huang J, Li Y, Xu L, Li W, Zhang H. Association of Glucagon-Like Peptide-1 Receptor Agonist Use With Risk of Gallbladder and Biliary Diseases: A Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Clinical Trials. JAMA Intern Med. 2022 May 1;182(5):513-519. doi: 10.1001/jamainternmed.2022.0338. PMID: 35344001; PMCID: PMC8961394.